REKLAMA

Lamborghini Sian z klocków LEGO – Kolejny super samochód gotowy

Lamborghini zbuduje tylko 63 egzemplarze modelu Sian FKP 37. Tym, którzy nie załapią się na tę krótką listę, na pocieszenie zostanie jego miniatura z 3696 klocków LEGO. Rozmawialiśmy z jej twórcą.

LEGO Lamborghini Sian FKP37 materiały prasowe
LEGO 42115, Lamborghini Sian FKP37

Skala 1:8, 60 cm długości, 25 cm szerokości, 13 cm wysokości. 3696 elementów, a na pudełku oznaczenie 18+. To najważniejsze liczby określające ten najbardziej skomplikowany samochód osobowy, jaki dotąd pojawił się w ramach serii LEGO Technic. O tym, że będzie to właśnie Sian przebąkiwało się już w styczniu, gdy Lamborghini do spółki z LEGO opublikowały pierwszy teaser. Dziś już wszystko jasne. Do Porsche 911 GT3 RS i Bugatti Chirona dołącza on:

REKLAMA

LEGO Lamborghini Sian FKP37materiały prasowe
LEGO 42115, Lamborghini Sian FKP37

Lamborghini Sian z klocków LEGO – Bynajmniej nie hybrydowy

Lamborghini Sian FKP 37 to pierwszy model włoskiej marki z napędem hybrydowym.
O ile jednak hybrydowości nie zobaczymy w przypadku wersji z klocków, o tyle patrząc na nią nikt nie będzie miał wątpliwości, że za plecami kierowcy pracuje silnik V12. I w przeciwieństwie do modeli wspomnianych wcześniej, w tym zestawie osłonę tylnej części kabiny będzie można zdjąć, by obejrzeć układ napędowy w całej okazałości.

Lamborghini Sian z klocków LEGO – Z łopatkami przy kierownicy

W modelu LEGO silnik zestawiono z ośmiobiegową przekładnią sterowaną za pomocą łopatek za kierownicą. To rozwiązanie znamy z Porsche i Bugatti, ale w przypadku Lamborghini projektanci zadbali o to, by mechanizmy skrzyni biegów były dobrze widoczne od spodu auta – teraz będzie można obserwować jaką zmianę powodują kolejne szarpnięcia manetek. I oczywiście, tak jak w poprzednich modelach, zmiana przełożenia będzie wpływała na szybkość, z jaką wał korbowy porusza tłoki w cylindrach.

LEGO Lamborghini Sian FKP37materiały prasowe
LEGO 42115, Lamborghini Sian FKP37

REKLAMA

REKLAMA

Lamborghini Sian z klocków LEGO –  Proces tworzenia trwał dwa lata

O tym co jeszcze ciekawego znajdziemy na pokładzie Lamborghini Sian FKP 37 opowiedział nam jego konstruktor. Na dwie godziny przed światową premiera modelu rozmawialiśmy z Aurelienem Rouffiange – starszym projektantem LEGO Technic, który wcześniej odpowiadał m.in. za Chirona, a teraz prowadził zespół pracujący nad Lamborghini Sian. Aurelien opowiadał, że prace nad modelem zaczęły się już na etapie gdy Lamborghini zaprezentowało wyłącznie rendery nowego modelu. To one posłużyły za bazę, na której zespół projektowy rozpoczął proces tworzenia nowego zestawu klocków. Na ich podstawie powstały pierwsze modele, na których testowano poszczególne rozwiązania stylistyczne. Cały proces trwał niemal dwa lata. W pewnym momencie projektanci odwiedzili też siedzibę Lamborghini w Santa Agata, by obejrzeć prawdziwy model i porozmawiać z jego twórcami. Obejrzenie „żywej materii” i zasięgnięcie opinii designerów Lamborghini pomogło projektantom LEGO w uchwyceniu najważniejszych detali.

Lamborghini Sian z klocków LEGO –  Nie obyło się bez stworzenia nowych elementów.

Aurelien opowiedział nam, że co do zasady konstruktorzy mają za zadanie opierać się na elementach, które już istnieją w świecie LEGO. Dlatego coraz częściej w modelach z serii Technic pojawiają się klocki np. z LEGO System. W tym przypadku uchwycenie specyficznych elementów designu Lamborghini sprawiło, że trzeba było stworzyć nowe elementy. Mamy więc nowe nadkola, trójkątne elementy na pokrywie bagażnika (czyli z przodu), czy listwy pod drzwiami. Ale o ile te klocki mają szansę pojawić się w kolejnych zestawach, o tyle już dziś wiadomo, że takie obręcze kół będzie miał wyłącznie Sian.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Poza obręczami, wiernie odwzorowany będzie też m.in. system otwierania drzwi. Unoszą się one do góry, jak w każdym Lamborghini z silnikiem V12. Konstruktorzy LEGO zadbali też o aktywną aerodynamikę – za pomocą przełącznika w kabinie można unieść wielki, tylny spojler auta. Aurelien zapewniał, że każde z tych rozwiązań konsultowano z projektantami Lamborghini, wspomniał też, że zanim opracowano finalna wersję drzwi, przygotowano kilkanaście ich prototypów.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Co ważne, konstruktorzy LEGO dbają o to, by przy odwzorowywaniu oryginału nie zapomnieć, że mamy do czynienia z zestawem klocków. Nie dążą więc do stworzenia miniatury, takiej jak metalowe modele typu die cast, produkowane przez firmy typu Maisto czy Burago. W LEGO wciąż będziemy mieli ograniczenia związane z kształtem i konstrukcją klocków. Ale to wcale nie jest wada.

Lamborghini Sian z klocków LEGO – już niedługo w sklepach

Zestaw 42115 będzie dostępny w sklepach od 1 czerwca, a wyceniono go na 1650 zł/ Spakowano go w kolekcjonerski, zdobiony karton, a w środku, poza klockami, znajdziemy dwie elegancko wydane instrukcje składania. By dodatkowo zwiększyć przyjemność składania, LEGO stworzyło 13-odcinkową serię videocastów, w których przybliżono cały proces tworzenia modelu. Po przygodach z poprzednimi modelami możemy zapewnić, że dzięki nim, doświadczenie związane z budową tego auta wychodzi poza samo łączenie ze sobą poszczególnych elementów. I niestety – uzależnia. Może to właśnie dlatego na opakowaniu pojawiła się adnotacja 18+?

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA