Lamborghini i włókno węglowe - razem od 30 lat

Samochody marki Lamborghini od lat uważane są za dzieła inżynieryjnej roboty. Od zawsze wiadomo, że włoskie samochody wykorzystują najnowsze dostępne rozwiązania techniczne - tak jak np. włókno węglowe, które po raz pierwszy wykorzystano 30 lat temu.

Materiał stworzony z lekkich i ultrawytrzymałych włókien węglowych po raz pierwszy wykorzystano w motoryzacji w 1981 roku w konstrukcji bolidu McLaren MP4/1. Od tego czasu wszystkie samochody Formuły 1 zbudowane są z tego materiału. Oczywiście często zdarza się, że rozwiązania techniczne zastosowane w motorsporcie przenikają do samochodów sportowych, tych drogowych rzecz jasna.

I tak też było z Lamborghini, które pierwszy raz włókno węglowe wykorzystało przy budowie modelu Countach Quattrovalvole w 1986 roku. Teraz, w okrągłą rocznicę, Lamborghini świętowało to wydarzenie podczas eventu “Excellence in Carbon Fiber” w galerii Meiji Memorial Picture Gallery w japońskim Tokio. Dlaczego Japonia? Otóż Lamborghini przy współpracy z Mitsubishi Rayon Company, pracuje nad wprowadzeniem włókna węglowego do seryjnej produkcji i zastosowaniem materiału w zwykłych samochodach. Do tego koszt i czas produkcji muszą zostać zredukowane. W temacie rozwoju włókna węglowego Lamborghini to znana marka, która udziela się w wielu projektach współpracując z największymi firmami m.in. z Boeingiem.

Kolejnym krokiem Lamborghini w dążeniu do rozwoju włókna węglowego jest wyprodukowanie z tego materiału części silnika. W teorii, dzięki temu jednostki niepędowe będą lżejsze i bardziej wytrzymałe, dzięki czemu będą mogły pracować z większymi obrotami i produkować wyższą moc.

Lamborghini obecnie wykorzystuje włókno węglowe w każdym swoim samochodzie np. cała konstrukcja nośna Aventadora czyli tzw. monocoque, zbudowano właśnie z tego materiału. W dodatku modele specjalne takie jak Seasto Elemento i Centenatrio pokazują, że włosi potrafią z tym materiałem czynić cuda i produkować na prawdę ładne samochody.

REKLAMA