Land Cruiser w roli... autolawety

Toyota Land Cruiser serii J7 to praktyczna i niezniszczalna terenówka. Przykładem jej wykorzystania jest ten niezwykle rzadki egzemplarz holownika.

Toyota Land Cruiser jako holownik
Toyota Land Cruiser jako holownik

Toyota Land Cruiser J7 to solidna terenówka, wykorzystywana do najcięższych prac - od kopalni, przez wojsko, po służby ratunkowe i miejskie. Ale nie tylko. Zobaczcie na ten rzadki egzemplarz holownika, oferowany na jednym z polskich portali ogłoszeniowych. Do transportu uszkodzonych samochodów została przystosowana legendarna "siedemdziesiątka" heavy duty.

REKLAMA

Opisywana Toyota Land Cruiser PZJ75 pochodzi z 1991 roku, posiada prostą konstrukcję opartą na solidnej ramie, zawieszenie na resorach piórowych i dwa sztywne mosty oraz dołączany mechanicznie napęd 4x4.

Kabina pasażerska jest prosta, by nie powiedzieć – ascetyczna. Nie znajdziemy w niej nowoczesnych systemów, tylko zwykłe fotele, kierownicę i miejsce na radio.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Land Cruiser jako holownik
Toyota Land Cruiser jako holownik

Seria J7 produkowana jest nieprzerwanie od 1984 roku do dziś, ale współcześnie dostępna jest jedynie na wybranych rynkach, takich jak Bliski Wschód, Australia czy Afryka. Służy do ciężkiej pracy i tak jest też traktowana.

Często po latach eksploatacji przez firmy samochody trafiają do fanów turystyki off-roadowej i są przygotowywane do dalekich wypraw, zyskując niejako drugie życie. Przez 30 lat produkcji powstało wiele wersji różniących się długością ramy, rodzajem nadwozia oraz silnikiem i wyposażeniem.

Za modyfikację opisywanego samochodu odpowiada francuska firma JIGE INTERNATIONAL, która od 1969 roku zajmuje się transportem samochodów oraz budową lawet i holowników. Oryginalne nadwozie Toyoty zostało zmodyfikowane, a w tylnej części samochodu została zamontowana zabudowa umożliwiająca holowanie pojazdu.

REKLAMA

Toyota Land Cruiser jako holownik
Toyota Land Cruiser jako holownik

Na liście wyposażenia znajduje się między innymi napęd 4x4 z reduktorem, pneumatyczne zawieszenie tylne oraz gniazda do przewodów rozruchowych, oświetlenie LED i wciągarka. Samochód jest dodatkowo uzbrojony w płytę balastową, będącą równocześnie przednim zderzakiem.

Auto zostało wystawione do sprzedaży przez firmę WAN zajmującą się importem samochodów. Opisywany model holownika został wyceniony na 69 999 zł.

W przypadku seryjnych Land Cruiserów J7 ceny na rynku aut używanych tylko potwierdzają niezawodność tego modelu. Oferty oscylują wokół 20 - 50 tys. zł, ale bez większych problemów można znaleźć egzemplarze wycenione o wiele wyżej. Nowe pojazdy, dostępne w Europie wyłącznie w prywatnym imporcie, kosztują ok. 200 000 zł. 

REKLAMA

REKLAMA