REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Laurin & Klement – więcej niż wersja wyposażenia

Skody Superb, Octavia oraz Kodiaq mogą występować w elegancko stylizowanej i bardzo bogato wyposażonej odmianie Laurin & Klement – za tą nazwą kryje się spory kawałek historii motoryzacji.

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

O tym, że klienci kupujący nowe samochody szerokim łukiem omijają auta w ich podstawowych, bazowych odmianach, wie chyba każdy. Zamiast tego szala coraz częściej przechyla się w drugą stronę i klienci wybierają coraz droższe i bardziej ekskluzywne wersje aut. Dlaczego tak jest? Może to dlatego, że społeczeństwo się bogaci, a może dlatego, że nowe formy finansowania ułatwiają nabywanie nowych i coraz droższych samochodów. Bez różnicy. Prawda jest taka, że obecnie każdy szanujący się producent samochodów ma w ofercie jedną lub więcej wyjątkowych odmian swoich zwykłych modeli – elegancko lub sportowo stylizowane takie, które klienci chcą mieć od pierwszego wejrzenia.

Takie wersje swoich samochodów mają nie tylko marki premium, ale także kilku producentów samochodów popularnych. Skoda oferuje nie tylko uterenowione odmiany Scout i usportowione RS, ale także modele z dopiskiem „Laurin & Klement” – co to za samochody? Celowo nie każdy model czeskiej marki dostępny jest w tej odmianie, a jedynie samochody z najwyższych klas, czyli najdroższe w gamie Skody, a więc kompaktowy liftback, SUV i limuzyna klasy średniej – odpowiednio, modele Octavia, Kodiaq i Superb. Auta w tej wersji wyróżniają się nie tylko stylizacją karoserii i wnętrza, ale także bogatym wyposażeniem. Jednak na wstępie warto zauważyć, że nazwa Laurin & Klement nie jest „wyssana z palca”, a nawiązuje do słynnych założycieli czeskiego producenta samochodów.

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Historia Laurina i Klementa

Nazwę taką jak Laurin & Klement Skoda nosi dumnie i ma czym się chwalić, bo to kawał motoryzacyjnej historii - Václav Klement i Václav Laurin swój pierwszy pojazd (motocykl) zaprezentowali już w roku 1899! Następnie w roku 1901 na wiedeńskiej wystawie pojawił się po raz pierwszy automobil stworzony przez założycieli marki Skoda, a w 1906 roku zadebiutował pojazd Laurin & Klement Voituretta A. Samochody tej marki od początku były drogie i ekskluzywne, nie rzadko kosztowały dwukrotność tego ile trzeba było zapłacić za modele Tatry czy Sibravy. Oficjalne zrzeszenie marki Laurin & Klement oraz Skody – zakładów produkcyjnych z Pilzna – nastąpiło 27 czerwca 1925 roku. W 1929 roku napis Laurin & Klement pisany charakterystycznym krojem zniknął z samochodów marki Skoda, ale powrócił i zdobi karoserie najbogatszych, najbezpieczniejszych i najbardziej elegancko stylizowanych modeli Skody.

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Samochody prezydentów

Najwyższy model z linii „Laurin & Klement”, czyli Skoda Superb, cieszy się powodzeniem jako limuzyna prezydenta Czech. Zaskoczeni? Potwierdza to oczywiście, że Superb jest na tyle komfortowy i przestronny, aby wygodnie wozić głowę Państwa, ale także to, że w wersji L&K jest on wystarczająco elegancki i prestiżowy, aby przebywać na salonach. Dla fanów marki nie jest to zaskoczeniem, ale pewnie nie wszyscy wiedzą, że od 1926 roku przywódcy Czech niejednokrotnie korzystali z samochodów marki Skoda. Ta przygoda zaczęła się w 1 maju 1926 roku, kiedy to ówczesny prezydent Czechosłowacji Tomáš Garrigue Masaryk kupił od zakładu Skoda model Hispano-Suiza.

Następnie tuż po drugiej wojnie światowej przywódca Czechosłowacji otrzymał model Skoda VOS co, tłumacząc z czeskiego, jest skrótem od „specjalny samochód rządowy” – model ten miał długość 5,7 metra i kuloodporne szyby o grubości 52 mm. Po przerwie Skoda ponownie wróciła na salony w 1993 roku za prezydentury Václava Havela, a jego następca Václav Klaus używał Skody Superb od 2003 do 2011 roku. Jak już zostało wspomniane także prezydent Czech Miloš Zeman jeździ Superbem – w czerwcu 2015 roku jako pierwsza osoba na świecie mógł cieszyć się z „posiadania” modelu Superb Laurin & Klement.

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Skoda Kodiaq Laurin & Klement

Kodiaq jest najnowszym członkiem rodziny L&K, ponieważ do oferty dołączył dopiero na salonie samochodowym w Genewie w tym roku. Chromowana osłona chłodnicy, przestylizowane zderzaki, 19-calowe obręcze kół Sirius, chromowane listwa na tylnym zderzaku i dwie końcówki wydechu oraz relingi dachowe wykończone matowym srebrnym kolorem to wyróżniki tej wersji. Dzięki tak na pierwszy rzut oka prostym rozwiązaniom samochód wygląda bardziej poważnie i elegancko. Zwieńczeniem tego dzieła jest natomiast chromowany podpis Laurin & Klement umieszczony na przednich nadkolach. We wnętrzu króluje skórzana tapicerka, która w wersji z wentylowanym przednimi fotelami jest perforowana, czarny lub czarno-beżowy kolor deski rozdzielczej, a także elegancko wykończone listwy dekoracyjne, które mogą być chromowane lub lakierowane na błyszczącą czerń. Smaku dodają także kontrastowe szwy na desce rozdzielczej oraz oznaczenia Laurin & Klement.

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Skoda Kodiaq Laurin & Klement może być napędzana kilkoma mocnymi silnikami. Nowością w gamie jest turbodoładowane 1.5 TSI o mocy 150 KM, a listę silników benzynowych uzupełnia jednostka 2.0 TSI o mocy 190 KM. W ofercie są także mocne silniki Diesla – 150-konne i 190-konne jednostki 2.0 TDI. Do wyboru jest oczywiście dwusprzęgłowa przekładnia DSG, a także napęd na cztery koła.

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Skoda Superb Laurin & Klement

Topowy, flagowy i najbardziej ekskluzywny w gamie czeskiego producenta – taka jest Skoda Superb Laurin & Klement. O tym, że mamy do czynienia z modelem wyjątkowym, informują oznaczenia L&K – chromowane na przednich nadkolach, na srebrnym progu w drzwiach, na listwie dekoracyjnej deski rozdzielczej, a także odciśnięte na oparciach skórzanych foteli. Z zewnątrz Suberb L&K wyróżnia się także dwiema chromowanymi końcówkami wydechem przeprojektowanym dyfuzorem, srebrną osłoną chłodnicy, a także seryjnymi 18-calowymi obręczami kół w typowym dla tej wersji wzorze. Fotele, boczki drzwi i część deski rozdzielczej mogą występować w kolorze czarnym, beżowym lub brązowym, a podsufitka może być czarna lub beżowa – to sprawia, że to dzisiaj najbardziej ekskluzywne wnętrze w modelach Skody. Samochód może mieć także wentylowane fotele z przodu lub podgrzewane fotele z przodu i z tyłu. Całość tego eleganckiego designu na ostatnia klamrę dopinają specjalnie zaprojektowane zegary z białym wykończeniem oraz elegancki wykończenie chromowanymi lub czarnymi wstawkami.

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Skoda Superb w odmianie L&K może być napędzana jedynie topowymi silnikami w gamie marki, co oznacza, że nie znajdziemy tutaj np. silników 1.4 TSI lub 1.6 TDI. W zamian są turbodoładowane jednostki benzynowe o mocy 180-280 KM oraz nowoczesne silniki wysokoprężne generujące 150-190 KM. W swojej najszybszej wersji, czyli 280-konnej, przyspiesza do setki w 5,8 sekundy! Superb L&K ma także seryjnie wiele systemów bezpieczeństwa – względem odmiany Style posiada m.in. system ostrzegający o aucie znajdującym się w martwym punkcie lusterek, a także funkcję utrzymywania auta na pasie ruchu. Samochód występuje jako limuzyna oraz kombi.

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Skoda Octavia Laurin & Klement

Skoda Octavia to samochód kompaktowy, zaskakuje więc, że nawet w tej klasie samochodów możemy wybrać odmianę tak elegancko stylizowaną jak Laurin & Klement. Oczywiście dla tych, którzy wolą modele bardziej sportowe przewidziano rodzinę samochodów RS (z 245-konnym RS245 na czele), ale Ci którzy postawią na ekskluzywny styl także nie będą narzekali na osiągi – Skoda Octavia L&K jest dostępna jedynie z mocnymi silnikami, to znaczy 1.8 TSI (180 KM) oraz 2.0 TDI (150 i 190 KM). Do wyboru są oczywiście inteligentny napęd na cztery koła oraz 6- lub 7-biegowa przekładnia DSG.

REKLAMA

Skoda Laurin & Klement
Skoda Laurin & Klement

Samochód, tak jak i jego więksi bracia Kodiaq i Superb, wyróżnia się na tle innych modeli stylistyką nadwozia i wnętrza. Tutaj także znajdziemy przestylizowane zderzaki, dwukolorowe 18-calowe obręcze kół w „turbinowym” wzorze, oznaczenia Laurin & Klement na karoserii i we wnętrzu, a także brązową skórzaną tapicerkę oraz deskę rozdzielczą w tym samym kolorze. Samochód wyróżnia się także seryjnym wyposażeniem, a najciekawszymi pozycjami jakie możemy znaleźć w cenniku są reflektory LED, 10-głośnikowy zestaw audi marki Canton oraz oświetlenie wnętrza Ambiente.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA