Leki na przeziębienie a prowadzenie samochodu: uważaj, co łykasz

W okresie jesienno-zimowym, kiedy panuje sezon grypowy, chorujemy bardzo często i również bardzo często leczymy się na własną rękę. Wydaje nam się, że wystarczy połknąć tabletkę na przeziębienie i jeśli nie czujemy się tak źle, że musimy leżeć w łóżku, możemy wsiadać za kierownicę. Ale czy na pewno tak jest i czy leki, np. przeciwgorączkowe, nie upośledzają naszej zdolności do prowadzenia samochodu i właściwej oceny sytuacji na drodze?

shutterstock.com

Kierowcy często lekceważą swoje złe samopoczucie, wydaje im się, że nie osłabia ono ich zdolności koncentracji czy szybkości reakcji podczas jazdy. Podobnie z lekami, uważają, że nie wpływają one negatywnie na zdolność prowadzenia auta, ale bywa też, że nie wiedzą o tym, że popularne leki przeciwbólowe lub na przeziębienie zawierają substancje, które mogą np. utrudniać skupienie uwagi podczas jazdy. Wsiadanie za kierownicę, kiedy jesteśmy przeziębieni, mamy gorączkę, katar i kichamy, nie jest zbyt mądrym pomysłem, ale przecież tak się zdarza, bo samo przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Sami musimy ocenić, czy jesteśmy w stanie jechać bezpiecznie, czy nie. Bardzo niebezpieczne okazuje się np. kichanie w trakcie jazdy, bo zamykamy wtedy oczy i odrywamy wzrok od drogi. Jeśli kierowca kichnie przy prędkości auta 90 km/h, w ciągu sekundy z zamkniętymi oczami przejedzie 25 metrów. A zdarzają się infekcje, którym towarzyszy bardzo częste kichanie. Badania wskazują też, że kierowcy z silnym przeziębieniem częściej niż zdrowi nagle hamują i mają problemy z płynnym pokonywaniem zakrętów. Zażywane lekarstwa dodatkowo mogą wydłużać czas reakcji, zwiększać senność lub zaburzać widzenie, zwłaszcza jeśli nie dawkujemy ich ściśle według zaleceń.

Jak popularne leki na przeziębienie działają na kierowcę

Kofeina, którą mają m.in. Gripex, Coldrex i Etopiryna, nadmiernie pobudza, powodując rozkojarzenie i kłopoty ze skupieniem uwagi, a kodeina zawarta w takich lekach jak Thiocodin i Solpadeine, spowalnia czas reakcji. Są też lekarstwa (Theraflu Zatoki Max, Aspirin Complex Hot) zawierające substancje o działaniu narkotycznym – pseudoefedrynę i wspomnianą kodeinę – wywołujące euforię i pobudzenie. Poza tym trzeba uważać na preparaty zawierające kilka substancji czynnych, np. paracetamol i pseudoefedrynę, bo też mogą obniżać sprawność kierowcy.

Wsiadać za kierownicę czy nie?

Nie jest rozsądne wsiadanie za kierownicę, kiedy jest się chorym, jednak zdarza się, że musimy gdzieś pojechać. Wtedy, zamiast jechać z silnym bólem głowy i z gorączką, lepiej zażyć lekarstwa – najlepiej proste leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (Ibuprofen, Paracetamol, Aspirynę). Warto jednak sprawdzić, czy leki, które mamy zamiar przyjąć, nie zawierają substancji osłabiających refleks lub powodujących senność, bo dobrze mieć świadomość, że tak właśnie mogą zadziałać. Oczywiście połknięcie tabletki Gripexu przed jazdą też nie oznacza, że kierowca od razu straci kontrolę nad autem, po prostu jego uwaga może być na tyle osłabiona, że nie zareaguje dość szybko, kiedy sytuacja będzie tego wymagała.


Niektóre leki mogące osłabiać koncentrację kierowcy:

▪ ASPIRIN COMPLEX HOT stosowany w leczeniu zatok, zawiera pseudoefedrynę
▪ COLDREX MAXGRIP C na przeziębienie i grypę, zawiera paracetamol i kofeinę
▪ ETOPIRYNA środek przeciwbólowy, zawiera kofeinę
▪ THERAFLU ZATOKI MAX na przeziębienie i grypę, zawiera paracetamol i pseudoefedrynę
▪ THIOCODIN lek przeciwkaszlowy, zawiera kodeinę
▪ SOLPADEINE lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, zawiera paracetamol, kodeinę i kofeinę
Niektóre substancje zawarte w lekach, wpływające na zdolność prowadzenia:
▪ FENYLEFRYNA - może wywoływać senność, zawroty głowy, a czasem zaburzenia widzenia; mają ją GRIPEX, COLDREX MAXGRIP C, FEBRISAN, THERAFLU.
▪ KODEINA - wpływa na szybkość kojarzenia i reakcji, w dużych dawkach może wywoływać niepokój; zawierają ją EFFERALGAN CODEINE, ASCODAN, THIOCODIN.
▪ DEKSTROMETORFAN - swoim działaniem może powodować senność, zawroty głowy oraz nudności; zawierają go: ACODIN, GRIPEX MAX, TUSSIDEX, CHOLIGRIP NOC.
▪ CHLORFENAMINA - uspokaja, ale powoduje senność, ułatwia zasypianie; mają ją: FERVEX, FLUCONTROL HOT, GRIPEX NOC, POLOPIRYNA COMPLEX, GRYPOSTOP MIX.

REKLAMA