Lekkie spadki cen paliw w Polsce

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg stałego monitoringu cen na stacjach w Polsce, jaki prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, za litr benzyny 95 zapłacić trzeba teraz przeciętnie 4,56 zł, czyli o 3 gr. mniej niż przed tygodniem. Olej napędowy kosztuje przeciętnie 3,84 zł/l, co oznacza że potaniał w ciągu tygodnia o 4 gr. Nie zmienia się średnia cena autogazu, to nadal 1,94 zł/l.

Są w Polsce miejscowości, gdzie na pojedynczych stacjach można kupować paliwo w cenach dużo niższych niż przeciętna. Benzynę za mniej niż 4,40 zł/l lub olej napędowy za mniej niż 3,70 zł/l można znaleźć na niektórych obiektach w np. Bydgoszczy, Braniewie, Malborku, Kaliszu, Radomiu, Lublinie, Krakowie, Kielcach, Wrocławiu czy Przemyślu. Są to zarówno stacje bezzałogowe (samoobsługowe), jak i koncernowe, przymarketowe czy też niezależne, należące do prywatnych właścicieli. To jednak pojedyczne przypadki, stąd dużo wyższe przeciętne ceny krajowe.

W ostatnich dniach, na fali rosnących nieco notowań ropy naftowej i paliw gotowych na światowych rynkach, w górę poszły nieco (po kilku tygodniach spadków) ceny hurtowe w Polsce. Ta podwyżka likwiduje jednak tylko mały fragment wcześniejszych zniżek hurtowych. Oprócz tego umocnił się wobec dolara amerykańskiego polski złoty - na świecie notowania paliwowe wyrażane są w dolarach, zatem trzeba uwzględnić kurs walutowy by móc dokonać przełożenia na nasz rynek. Mocniejsza złotówka też złagodziła nieco skutki podwyżek międzynarodowych. Cały czas pozostaje zatem pole do zauważalnego ruchu cenowego w dół na stacjach paliw, do którego może dojść w każdej chwili. e-petrol.pl pisze o tym w swoich cylicznych materiałach.

Zwyżka notowań ropy naftowej była pochodną ogólnie lepszych nastrojów panujących na rynkach w ostatnich dniach, związanych z oczekiwaniami w miarę szybkiego wyjścia światowej gospodarki ze spowolnienia. Od strony fundamentalnej rynek naftowo-paliwowy wciąż wygląda słabo. Spokojnie podchodzimy do ostatnich umocnień cenowych dla ropy, nastroje wśród dealerów potrafią bowiem bardzo szybko zmienić się z optymistycznych na bardziej negatywne. Potwierdzeniem oczekiwań poprawy sytuacji musiałaby być cała seria pozytywnych danych, trwająca dłuższy czas.

 źródło: e-petrol.pl

Zobacz również:
REKLAMA