Lepiej nie włączać?!

Światła

Okazuje się, że w Europie jest więcej państw, które nie wymagają od kierowców jazdy na światłach przez całą dobę. Na przykład pierwszego stycznia bieżącego roku obowiązek jazdy z włączonymi światłami zniosła Austria.

U nas przepis ten wprowadzono w kwietniu 2007 roku. Od tego czasu minął więc rok i dziś już wiadomo, że na obowiązku używania świateł także w dzień zarobili przede wszystkim dostawcy żarówek, których sprzedaż wzrosła o ponad 60 procent. Zyskał też budżet państwa, ze względu na 0,5-procentowy wzrost zużycia paliwa przez 15 milionów krajowych i 72 miliony pojazdów jadących tranzytem.

Dodatkowe paliwo kosztowało kierowców łącznie około 2,1 mld złotych. Wprowadzenie nowego przepisu nie przyniosło spodziewanych efektów, gdyż wzrosła liczba wypadków. Ze statystyk wynika także, że w ciągu dnia w miesiącach maj-sierpień 2007 i 2006 roku nie ma zmian na lepsze. A spodziewano się 20-procentowego spadku!

Sławomir Gołębiowski - ekspert Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego - podkreśla, że z obowiązku jazdy z włączonymi światłami wycofuje się powoli Komisja Europejska, która uznała, że nie będzie zachęcać do jego wprowadzenia.

A Wy co sądzicie o obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę?

Źródło: Rzeczpospolita

REKLAMA