Lexus LF-1 z napędem elektrycznym

Lexus zapowiedział, że na styczniowej wystawie North American International Auto Show w Detroit przedstawi nowy samochód koncepcyjny LF-1 Limitless.

Lexus LF-1 Limitless
Lexus LF-1 Limitless

Oficjalne informacje dotyczące tego modelu póki są mocno ograniczone. Jak wiadomo, będzie to nowy rodzaj crossovera, zaprojektowany przez kalifornijskie studio Calty Design. Opublikowana właśnie, oficjalna wizualizacja tylnej części auta pozwala wysnuć jednak pewne wnioski.

REKLAMA

Analizy dostępnych informacji podjął się Kevin Watts z portalu Lexus Enthusiast. Na wstępie zauważa, że Lexus przywiązuje do nowego samochodu specjalne znaczenie – auta koncepcyjne tej marki mają zawsze kody dwuliterowe.

Poprzednim odstępstwem był LF-A, protoplasta zbudowanego z węglowych kompozytów supersamochodu Lexus LFA - tu zaś mamy jedną cyfrę. W treści informacji prasowej pada również określenie "flagowy", do tej pory zarezerwowane dla wyjątkowych modeli: limuzyny LS, coupe LC i SUV-a LX.

Dodajmy, że projekt, którego efektem stał się najważniejszy dla firmy model LS, miał kryptonim F-1, jednak wówczas nie pokazano modelu koncepcyjnego.

REKLAMA

REKLAMA

Na tym jednak nie koniec, bo po raz pierwszy w nazwie, oprócz oznaczenia, pojawia się słowo, które brzmi "limitless", czyli nieograniczony.

Sugeruje to, że dotyczy ono napędu elektrycznego, być może zasilanego z akumulatorów i miałoby oznaczać bardzo duży zasięg. Ograniczenie zasięgu pojemnością akumulatorów jest obecnie postrzegane jako główna wada aut elektrycznych, ale macierzysty koncern Lexusa prowadzi intensywne prace nad przełomową technologią akumulatorów solid state.

Za takim rodzajem napędu może też przemawiać to, że stał się on wyjątkowo popularny w segmencie premium, a Lexus, wraz z Toyotą, stali się największymi graczami w tej dziedzinie.

REKLAMA

Uwagę zwracają też pewne szczegóły zawarte na wizualizacji samochodu. W zaciemnionym wnętrzu auta można zauważyć, umieszczone na oparciach przednich foteli, ekrany systemu rozrywkowego.

Po powiększeniu i rozjaśnieniu obrazu, na jednym z nich widać sylwetkę samochodu – najprawdopodobniej właśnie LF-1.

Lexus LF-1 Limitless
Lexus LF-1 Limitless

Jej proporcje, długa maska i krótki przedni zwis mogą świadczyć o tym, że LF-1 będzie pierwszym crossoverem Lexusa z napędem na tylne koła, a umiejscowienie tylnych drzwi i nachylenie tylnej szyby – że auto będzie miało wielkość zbliżoną do NX lub RX.

Tego, na ile trafne są powyższe prognozy, i które informacje znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości, dowiemy się już za miesiąc.

REKLAMA

REKLAMA