REKLAMA

Lexus pracuje nad nowym silnikiem V8

Pogłoski o wymieraniu spalinowych silników V8 są mocno przesadzone. W czasach, kiedy rządzi downsizing i elektryfikacja, Lexus potwierdza prace nad nową V-ósemką.

Silnik V8 Lexusa Materiały prasowe
Silnik V8 Lexusa LC 500
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 124 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Lexus potwierdził właśnie, że nowo opracowany silnik V8 to konstrukcja typu twin turbo, która w pierwszej kolejności wykorzystywana – czytaj testowana – będzie w motorsporcie, a następnie trafi do seryjnie produkowanych modeli marki.

Jednym z pierwszych samochodów napędzanych tą nową jednostką V8 będzie najprawdopodobniej model Lexus LC F, a sam silnik może okazać się najmocniejszym w historii Lexusa.

Testy na torze Nurburgring

Informacje o pracach nad nowym silnikiem zdradził zespół Toyota Gazoo Racing. Ekipa ogłosiła właśnie, że w najbliższym wyścigu Nurburgring 24 Hours ponownie wystawi Lexusa LC, flagowe coupé japońskiej marki.

Sportowe ramię koncernu Toyota informuje w swoim oficjalnym komunikacie, że zamierza zastosować w samochodzie szereg nowych rozwiązań, w tym właśnie nowo opracowany silnik V8 twin-turbo, „stworzony z myślą o wykorzystaniu w przyszłych autach drogowych, takich jak samochody sportowe”.

Na tę chwilę jednak ani Toyota Gazoo Racing, ani Lexus nie podają detali dotyczących jednostki. Nie mamy też potwierdzenia modeli, które będzie napędzać.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

REKLAMA

REKLAMA

V8 pod maską Lexusa LC F

Ekipa Toyota Gazoo Racing potwierdziła w ten sposób krążące od kilku lat plotki o pracach nad nowym silnikiem, który w przyszłości będzie napędzał sportowe samochody Lexusa. Nieoficjalnie mówi się, że nowa jednostka V8 będzie miała około czterech litrów pojemności, a podwójne doładowanie pozwoli wycisnąć z niej ponad 600 KM.

Właśnie taki motor trafi najprawdopodobniej pod maskę rozwijanego obecnie Lexusa LC F – najbardziej ekstremalnego wcielenia coupé – i jeśli wspomniane parametry staną się rzeczywistością, uczyni to auto najmocniejszym modelem w historii marki. Na tę chwilę ten tytuł należy do legendarnego Lexusa LFA, który w wersji Nurburgring Package wytwarzał 571 KM.

Z kolei oferowany obecnie Lexus LC 500 napędzany jest 5-litrowym silnikiem wolnossącym, którego osiem cylindrów generuje moc 477 KM przy 7100 obr./min oraz maksymalny moment obrotowy 539 Nm przy 4800 obr./min.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

REKLAMA

Lexus w Nurburgring 24 Hours

Dla kierowców Toyota Gazoo Racing będzie to już trzeci z rzędu start w Nurburgring 24 Hours za kierownicą Lexusa LC. W najbliższej edycji tego niezwykle wymagającego wyścigu, która odbędzie się w dniach 21-24 maja 2020 roku, na fotelu kierowcy będą się zmieniać Hiroaki Ishiura, Masahiro Sasaki, Kazuya Oshima i Naoya Gamo.

Jak co roku głównym celem startu nie jest sięgnięcie po puchar, lecz przetestowanie nowych rozwiązań wypracowanych przez inżynierów oraz zdobycie nowych doświadczeń w bardzo trudnych warunkach 24-godzinnej rywalizacji.

Właśnie dlatego w wyścigach na słynnym torze Nurburgring mogliśmy w przeszłości oglądać nie tylko Lexusa LC i LFA, ale nawet... SUV-a RX 400h.

Zobacz także: 70 elektrycznych modeli VW do 2025 roku!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA