REKLAMA

Licznik cofnięty o ponad 1 mln km – niechlubny rekord

Od początku roku policjanci zyskali uprawnienia, jak kontrola stanu licznika. Ujawniono wiele nieprawidłowości, ale ta z Krakowa ma rekordowy wymiar.

Licznik samochodu Licznik samochodu, fot. Michał Szymaczek

Policjanci krakowskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę Mercedesa Sprintera. Podczas obowiązkowej już teraz kontroli wskazań licznika przebiegu okazało się, że jego wskazanie jest przekłamane o ponad 1 milion kilometrów.

To obecnie absolutny rekord, jeśli chodzi o ujawnione nieprawidłowości, za które – przypomnijmy – grozi kara do 3 tys. złotych grzywny oraz pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zgodnie bowiem z wprowadzoną 25 maja 2019 roku zmianą w kodeksie karnym, cofanie licznika, czyli zmiana jego wskazań, mająca na celu wprowadzenie w błąd co do faktycznego stanu samochodu, jest przestępstwem.

Ponad milion kilometrów różnicy

35-letni kierowca Mercedesa Sprintera został zatrzymany z powodu niesprawnego oświetlenia zewnętrznego. W trakcie kontroli wyszło jednak na jaw to, że rzeczywiste wskazanie licznika przebiegu różni się znacznie od tego, które zostało odnotowane w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Jeszcze w grudniu 2019 roku podczas przeglądu w stacji diagnostycznej drogomierz wskazywał wartość 2 008 533 km, podczas gdy dosłownie dwa dni temu, kiedy miała miejsce kontrola, stan licznika to 993 892 km.

Kierowca tłumaczył funkcjonariuszom, że jest tylko kierowcą, a to samochód służbowy. Szef kierowcy wyjaśnił natomiast, że w pojeździe licznik był niedawno wymieniany. Tłumaczenia jednak nie wystarczyły i sprawa będzie wyjaśniana.

Zobacz także: kary za cofanie liczników. Jak nie dać się oszukać?

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana licznika i co dalej?

Przypomnieć w tym miejscu warto, że od 1 stycznia każda wymiana licznika przebiegu musi zostać udokumentowana, a drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach, jak uszkodzenie samego licznika lub wymiana elementu nierozerwalnie z nim związanego.

Ważne jest przy tym, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem dotarł w ciągu 14 dni na stację kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu takiego drogomierza. Diagnosta wprowadzi dane do bazy CEP i wyda odpowiednie zaświadczenie.

Inne przypadki „przekręconych” liczników

Jak czytamy w komunikacie krakowskiej policji, od początku roku policjanci w stolicy Małopolski ujawnili już dziewięć przypadków błędnych wskazań licznika, z których każdy jest osobno wyjaśniany.

Pierwszy z przypadków miał miejsce 5 stycznia na terenie Podgórza. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas do kontroli 26-letnią kierującą Oplem Astrą. Różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika, a stanem licznika odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów, wynosiła ponad 3 700 km.

10 stycznia natomiast w rejonie Krowodrzy, policjanci drogówki zatrzymali do kontroli BMW. W tym przypadku odczyt drogomierza różnił się o 111 465 km od stanu, jaki widniał w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ale nie tylko samochody osobowe kontrolowane przez krakowskich policjantów miały na liczniku mniejsze wskazania, niż te odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili rozbieżności wskazań licznika również w jednym z autobusów. W tym pojeździe, jak wykazało sprawdzenie, licznik cofnięty został o ponad 99 tys. km.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

REKLAMA

Kręcenie liczników to przestępstwo

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Obecnie policjanci mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika, a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kierujący pojazdami muszą pamiętać, że od 25 maja ur. zgodnie z zapisem art. 306 a kodeksu karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Stan licznika z ostatniego badania technicznego można łatwo sprawdzić, korzystając z ogólnodostępnej bazy danych o pojazdach, których jest się właścicielem lub posiadaczem. Usługa "Mój Pojazd" dostępna jest pod adresem: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Można też uzyskać informacje o czyimś pojeździe, na przykład przed dokonaniem jego zakupu. Dzięki usłudze Historia Pojazdu bezpłatnie można sprawdzić dane pojazdów, które nie należą do sprawdzającego. Usługa online dostępna jest pod adresem: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-historie-pojazdu

W lutym usługa "Mój Pojazd" zostanie wzbogacona o informacje dotyczące wymiany licznika. Znajdzie się w niej data i przyczyna wymiany, a także wskazanie po wymianie. W usłudze "Historia Pojazdu" także pojawią się informacje o wymianie drogomierza.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA