REKLAMA

Limity alkoholu w krwi kierowców w Europie

Podróżując po Europie trzeba mieć się na baczności ponieważ są kraje, w których limit stężenia alkoholu we krwi kierowców wynosi 0,0 promila, a kary za przekroczenie są bardzo surowe, włącznie z konfiskatą majątku i więzieniem.

Kierowca i alkohol Shutterstock
Kierowca i alkohol

Są pomysły, by we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązywał taki sam limit stężenia alkoholu we krwi kierowców. Zanim jednak tak się stanie, by uniknąć kłopotów podczas podróży samochodem po Europie warto zapoznać się z aktualnymi przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Limity alkoholu we krwi w Europie – Od 0,0 do 0,8 promila

Kampanię społeczną, która ma na celu przekonanie wszystkie państwa Unii, że należy zrównać dopuszczalną normę stężenia alkoholu u kierowców rozpoczęła w ubiegłym roku Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu. Rada postuluje zero promila. To oznacza, że nie można byłoby wypić kieliszka wina do obiadu ani prowadzić samochodu po piciu alkoholu dzień wcześniej. Państwa, w których obowiązuje bezwzględny zakaz wsiadania za kierownicę po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, oczywiście są w Europie, należą do nich Czechy, Estonia, Rumunia, Słowacja i Węgry, Rosja i Białoruś. Jednak w większości krajów jest dopuszczalna jazda po spożyciu alkoholu, a rozpiętość skali jest spora, bo wynosi od 0,2 do 0,8 promila. Najbardziej liberalne pod tym względem są Wielka Brytania, Malta i Liechtenstein, gdzie dopuszczalny limit wynosi właśnie 0,8 promila, w pozostałych z drobnymi wyjątkami - w Polsce, Szwecji i Norwegii po 0,2 promila, w Czarnogórze 0,3 promila, na Litwie 0,4 promila - przepisy dopuszczają, że kierowca podczas kontroli może mieć 0,5 promila alkoholu we krwi.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Kierowca i alkoholShutterstock
Kierowca i alkohol

Limity alkoholu we krwi w Europie – Wartości względne

Trzeba oczywiście pamiętać, że podawane, uśrednione, wartości informujące, ile alkoholu można wypić, dotyczą statystycznych osób, czyli kobiety o wzroście 165 cm, ważącej 65 kg, i mężczyzny, który ma 180 cm wzrostu i waży 85 kg. Dlatego nie zawsze sprawdza się wyliczenie, czy można wypić jedno piwo lub kieliszek wina do obiadu i po jakim czasie można usiąść za kierownicą, bo każdy organizm będzie spalał alkohol w innym czasie. Poza tym trzeba pamiętać, że młodych stażem, niedoświadczonych kierowców oraz tych, którzy trudnią się przewożeniem osób i towarów obowiązują inne normy, najczęściej dużo niższe.

REKLAMA

REKLAMA

Limity alkoholu we krwi w Europie – Srogie kary

Kary za jazdę po "spożyciu" są bardzo surowe i nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi zawsze jest okolicznością obciążającą w razie udziału w wypadku i kolizji drogowej. W Polsce od ilości alkoholu we krwi zależy, czy kierowca prowadził w stanie po użyciu alkoholu  (od 0,2 do 0,5 promila), czy w stanie nietrzeźwości  (powyżej 0,5 promila), a tym samym, jak zostanie ukarany. Ten pierwszy stan jest traktowany jako wykroczenie i kierowca może trafić do aresztu na okres od 5 do 30 dni, dostać grzywnę do 5 tys. zł i dodatkową karę, jaką jest zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat. Dużo poważniejsze konsekwencje są wyciągane wobec kierowcy, który popełnia przestępstwo - grozi mu grzywna, ograniczenie wolności lub więzienie (do 2 lat), a zakaz prowadzenia pojazdów w jego wypadku wynosi od roku do 15 lat; dodatkową karą jest grzywna w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Natomiast za spowodowanie wypadku śmiertelnego lub przyczynienie się do uszkodzenia ciała kierowca podlega karze więzienia na okres minimalnie 2 lat bez możliwości warunkowego zawieszenia kary.
W innych krajach europejskich, mimo że dopuszczalne limity alkoholu we krwi są wyższe niż w Polsce, za jazdę po pijanemu kary są równie wysokie. Kierowcy, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu dostają wysokie mandaty - od około 100 do maksymalnie kilku tysięcy euro lub nawet do wysokości miesięcznych zarobków, jak np. w Danii. Najwyższe kary kierowcy zapłacą w krajach skandynawskich, gdzie wysokość mandatu jest zależna od miesięcznych dochodów i np. w  Szwecji wynosi od 40 stawek dziennych, a w Finlandii od 15. Kierowca może też stracić nie tylko prawo jazdy, ale i samochód (policja ma prawo skonfiskować auto np. w Danii) lub trafić do aresztu (m.in. w Austrii, Finlandii, Rumunii, Szwecji). W Finlandii karane jest również użyczenie samochodu osobie pozostającej pod wpływem alkoholu.

Zobacz także:

Limity alkoholu we krwi w Europie – lista krajów

Finlandia 0,5
Francja 0,5
Grecja 0,5
Hiszpania 0,5
Holandia 0,5
Irlandia 0,5
Liechtenstein 0,8
Litwa 0,4
Luksemburg 0,5
Łotwa 0,5
Macedonia 0,5
Malta 0,8
Norwegia 0,2
Polska 0,2
Portugalia 0,5
Rosja 0,0
Rumunia 0,0
Serbia 0,5
Słowacja 0,0
Szwajcaria 0,5
Szwecja 0,2
Ukraina 0,0
Węgry 0,0
Wielka Brytania 0,8
Włochy 0,5

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA