Limity prędkości, fotoradary i mandaty za granicą

Podróż po Europie samochodem zyskuje w dzisiejszych czasach na popularności. Warto przyjrzeć się ograniczeniom i mandatom, jakie czekają na kierowców u naszych sąsiadów i nie tylko.

Pomiar prędkości fot. Shutterstock
Pomiar prędkości, fot. shutterstock

Co kraj, to inne przepisy, przynajmniej te, dotyczące dozwolonych prędkości, ale też metod ich pomiaru. Poniżej przypominamy, gdzie w Europie w terenie zabudowanym pojedziemy nie szybciej, niż 30-40 km/h lub w którym kraju, poza Polską, na autostradzie jechać legalnie z prędkością 140 km/h. W zależności od państwa zmieniają się nie tylko obowiązujące przepisy i limity prędkości, ale także liczba fotoradarów, na które możemy trafić po drodze - te dane zebrali specjaliści firmy Yanosik.

REKLAMA

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Ograniczenia prędkości w Europie

W każdym kraju europejskim obowiązują inne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym limit dla samochodów osobowych i motocykli waha się pomiędzy 30 km/h a 60 km/h. Najniższa prędkość obowiązuje w Albanii (40 km/h), Irlandii (30-50 km/h), Szwecji (30-50 km/h) i na Malcie (40-50 km/h). Największy limit prędkości w obszarze zabudowanym jest w Białorusi, Rosji i Serbii (60 km/h). W pozostałych krajach pojedziemy maksymalnie 50 km/h w terenie zabudowanym.

Warto przypomnieć, że niedawno w Polsce zniesione zostało rozgraniczenie na dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość w dzień i w nocy. Teraz przez całą dobę pojedziemy najwyżej 50 km/h, chyba że znaki mówią inaczej.

Zobacz także: mandaty i punkty karne za przekroczenie prędkości w Polsce

Na obszarze niezabudowanym zasadniczo w Europie obowiązuje limit prędkości do 90 km/h. Ale nie wszędzie, bo choćby w Niemczech jest to 100 km/h. Różnie jest też na drogach ekspresowych – w Czechach (130 km/h), Estonii, Grecji, Węgrzech, Rosji, Szwecji, Francji (do 110 km/h), a także w Austrii, Finlandii, Irlandii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii (do 100 km/h) i w Polsce (do 120 km/h). Najmniejszą prędkość na drogach ekspresowych można rozwinąć w Danii, Holandii, Liechtensteinie i na Malcie (80 km/h).

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Na autostradach popędzimy maksymalnie 140 km/h w Bułgarii i w Polsce. Z kolei limit do 130 km/h będzie nas obowiązywał w Austrii, Chorwacji, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Litwie, Luksemburgu, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech. Co ciekawe, w Niemczech nie ma odgórnego limitu prędkości na autostradach, choć zaleca się nie więcej niż 130 km/h. W rzeczywistości jednak jazda bez limitu możliwa jest jedynie na niektórych, wybranych odcinkach autostrad.

Znacznie mniejszą prędkość na autostradzie dopuszcza Albania, Estonia (110 km/h), a także Norwegia, Holandia (do 100 km/h). Limit do 120 km/h obowiązuje w Belgii, Białorusi, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji i Turcji.

REKLAMA

REKLAMA

Najwięcej fotoradarów w Europie

Rozmieszczenie stacjonarnych punktów pomiaru prędkości w krajach europejskich jest naprawdę bardzo mocno zróżnicowane. W Polsce mamy ich 490 na 312 679 km kw. powierzchni. Dla porównania we Włoszech znajduje się ich aż 6 940, a powierzchnia kraju jest mniejsza od naszej ojczyzny i wynosi 301 300 km kw. Niewiele mniej fotoradarów spotkamy również w Niemczech (5 124) oraz we Francji (3 449).

Na szwedzkich trasach można minąć 1 814 punktów pomiaru prędkości, w Belgii 1 396, Hiszpanii 1 367 i Austrii 1 219. Najmniej fotoradarów, poniżej 100, spotkamy w Liechtensteinie (4), Malcie (12), Islandii i Danii (17), Luksemburgu (24), Słowacji (42), Estonii (73), Bośni i Hercegowinie (80), Portugalii i Serbii (88), Łotwie (97).

Wysokość mandatów w Europie

Wartość mandatu, który będziemy musieli zapłacić w wyniku przekroczenia prędkości, jest również zależna od kraju w Europie - przypomina w raporcie firma Yanosik. W tym przypadku musimy mieć również na uwadze, że opłacać go będziemy w euro, co może nas naprawdę wiele kosztować, zwłaszcza w przeliczeniu na nasze złotówki.

Najdroższy mandat za przekroczenie prędkości otrzymamy w Norwegii – minimum 711 euro. We Włoszech czeka nas opłata o wysokości 143 euro, w Danii 186 euro, Grecji 100 euro, Belgii 105 euro. Najniższe widełki mandatów za przekroczenie prędkości otrzymamy w Czechach – minimum 19 euro, Albanii 20 euro, Litwie 28 euro, Słowacji 40 euro. Dla porównania w Polsce minimalna kwota mandatu za przekroczenie prędkości wynosi 48 euro.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA