REKLAMA

Londyn wprowadzi zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że od 2035 roku sprzedaż nowych samochodów spalinowych, ale również hybrydowych, zostanie zakazana.

Wydech Shutterstock
Wydech

Pierwotnie zakaz sprzedaży samochodów napędzanych silnikiem spalinowym, w tym także hybryd, miał obowiązywać na terenie Wielkiej Brytanii od roku 2040. Nowy plan ogłoszony przez brytyjski rząd przyspiesza nowe zasady o całe pięć lat.

REKLAMA

Jak powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, jest to element zdecydowanej walki z emisją dwutlenku węgla. „Wielka Brytania wzywa do osiągnięcia poziomu zerowych emisji netto tak szybko, jak to możliwe” - mówił Johnson, dodając że konieczne jest natychmiastowe działanie jako kraj, społeczeństwo, planeta i gatunek.

Brytyjskie władze prowadziły w ostatnim czasie szereg konsultacji. W ich wyniku przedstawiciele rządu uznali, że wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi, w tym hybryd, należy przyspieszyć.

Według nowej daty ma to nastąpić już całkiem niedługo, bo w roku 2035. Do podobnych wniosków doszły również władze francuskie, z tym że władze z siedzibą w Paryżu póki co obstają przy roku 2040 jako granicznym dla aut spalinowych.

Zobacz także: nowe Renault Zoe - pierwsza jazda

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2035 i 2040 dają odpowiednio 15 i 20 lat na przestawienie się ze sprzedaży obecnie najpopularniejszych samochodów spalinowych i hybrydowych na w pełni elektryczne, w tym także wodorowe.

Tymczasem Norwegia, która od lat przoduje w promocji i zakupach samochodów elektrycznych przyjęła plan, w myśl którego już za pięć lat wszystkie nowo kupowane samochody mają być bezemisyjne, a więc elektryczne – bateryjne lub wykorzystujące ogniwa wodorowe.

Przy tych planach, a także w obliczu przeznaczenia kolejnych milionów funtów na rozbudowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych przez rząd brytyjski, pozycja takich krajów jak Polska na mapie elektromobilności jest daleko w tyle.

Obecnie u nas zarejestrowanych jest kilka tysięcy samochodów elektrycznych, w tym także hybryd plug-in i nic nie wskazuje na to, żeby w niedługim czasie sytuacja miała się diametralnie zmienić. Rząd zmienił nawet niedawno plany związane z dopłatami do zakupu aut elektrycznych, obniżając kwotę dofinansowania o połowę.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA