Lynk & Co 01 - nowa marka z genami Volvo

Lynk & Co 01 będzie pierwszym chińskim autem, które trafi do sprzedaży zarówno w USA, jak i na Starym Kontynencie. Nowa marka została stworzona przez dwie firmy - Volvo oraz Geely.

Lynk & Co 01

Crossover o porywającej nazwie 01 ma 4,53 m długości, 1,85 m szerokości oraz 1,65 m wysokości. Rozstaw osi wynosi 2,73 m. Auto zostało zbudowane na platformie CMA, na której zostanie również osadzone nowe Volvo XC40. Co ciekawe na rynku chińskim Lynk & Co 01 pojawi się również w wersji z przedłużonym rozstawem osi.

Nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że skoro crossover 01 bazuje na opracowanej w Szwecji platformie CMA, to auto skorzysta również z jednostek napędowych od Volvo. Będą to zapewne silniki trzy i czterocylindrowe, które trafią do XC40 oraz nowego V40 i mają współpracować z mechaniczną skrzynią lub dwusprzęgłową przekładnią. Jeszcze tuż przed końcem dekady do gamy modelowej marka Lynk & Co powinna wprowadzić auto z napędem hybrydowym.

To jeszcze nie wszystko, gdyż 01 będzie korzystał ze szwedzkich rozwiązań w dziedzinie systemów wspomagających i bezpieczeństwa - wykrywanie pieszych, tempomat, ostrzeżenie o kolizji czy o przekroczeniu pasa jezdni.

Lynk & Co 01

Pokazując współczesny samochód musi on oferować wszelkiego rodzaju "wow" z dziedziny multimediów. Lynk & Co 01 ma dotykowy ekran oraz system multimedialny oferujący podłączenie do Internetu i korzystanie z wirtualnej chmury. Poza tym właściciel auta będzie mógł "dzielić" się kluczem cyfrowym. Auto będzie uruchamiane poprzez specjalną aplikację w smartfonie. W razie potrzeby wirtualny klucz poprzez tę „appkę” możemy przesłać, np. do innego członka naszej rodziny. Ten innowacyjny system ma również zadebiutować w niektórych modelach Volvo w przyszłym roku.

Stylistycznie crossover 01 to połączenie designu Porsche Macan, nowej Kii Sportage i Jeepa Cherokee. Spieszymy z wytłumaczeniem. Przód auta to połączenie wizji z Macana i Sportage, uatrakcyjnione poziomą listwą, ze światłami LED i osłoną chłodnicy. Tylna część, zwłaszcza pozioma część lamp i napis na pokrywie bagażnika przypominają nam Jeepa Cherokee, podobnie jak kształt samej klapy. Wnętrze wyróżnia się ekranem dotykowy zwróconym w stronę kierowcy oraz cyfrowymi zegarami.

Lynk & Co 01

Model 01 trafi do sprzedaży w 2017 r. najpierw na rynek chiński, a następnie Lynk & Co wprowadzi go do USA i Europy, również w przyszłym roku. Przed końcem dekady nowo utworzona marka ma zamiar pokazać dwa kolejne model. Tak, ich nazwy to 02 i 03.

REKLAMA