MINI ma już 55 lat

18 sierpnia 1959 roku, czyli dokładnie 55 lat temu, na rynek wjechało pierwsze MINI. Wtedy żaden z twórców małego auta nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 86 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

55 lat temu zaprezentowano dwa modele: Morris Mini Minor i Austin Seven. Generalnie były to dwa bliźniacze auta, a różniły się tylko kształtem grilla, dekielkami na felgach i malowaniem.

Cały geniusz w projekcie MINI polegał na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w aucie, przy jak najmniejszych wymiarach karoserii. W pierwszym MINI komfortowo mogły podróżować 4 osoby, a auto miało zaledwie 3 metry długości.

Produkcję oryginalnego MINI zakończono dopiero w październiku 2000 roku. Dwa lata później, po przejęciu marki przez BMW, pojawiło się zupełnie nowe MINI. Dziś w sprzedaży jest już druga generacja, a dziś marka MINI liczy już sobie 7 modeli.

Fani marki spotkali się w hrabstwie Kent, żeby świętować 55. rocznicę urodzin małego MINI. Zjechały tam oryginalne wersje MINI, ale też te najnowsze. Nie zabrakło też gości honorowych, pojawili się m.in. Paddy Hopkirk, który, właśnie w MINI, po raz pierwszy wygrał rajd Monte Carlo, a także Russ Swift, który zaprezentował widowiskowe sztuczki i stunty małym "miniakiem".

Pierwszy zlot fanów MINI odbył się w 1978 roku w Niemczech i z roku na rok, grono fanów stale się powiększa.

Zobacz także:
REKLAMA