Mahindra bliżej Pininfariny?

Do końca tego roku wyjaśnią się losy legendarnego studia Pininfarina. Koncern Mahindra & Mahindra ma sfinalizować transakcję przed końcem tego roku.

Losy studia Pininfarina leża od jakiegoś czasu w rękach włodarzy koncernu Mahindra & Mahindra. Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje, że transakcja raczej nie dojdzie do skutku, ale najnowsze wieści są bardziej optymistyczne. Jak donoszą źródła, transakcja jest już coraz bliżej sfinalizowania. Obie firmy negocjowały od jakiegoś czasu z bankami, które miały zapewnić finansowanie, a tym samym uratować włoską firmę, która stworzyła wiele pięknych samochodów.

REKLAMA

Koncern Mahindra zamierza zainwestować 164 mln dolarów żeby wyzerować długi, a także zainwestować środki żeby studio znów mogło stanąć na nogi. Pininfarina przez 10 z ostatnich 11 lat była nierentowna. Na dodatek w pierwszej połowie tego roku firma przyniosła stratę wynoszącą 57,9 mln dolarów. Trzy lata temu zmarł założyciel firmy, Sergio Pininfarina, a większościowy udziałowiec Pincar oddał 76 procent akcji na rzecz banku w celu ratowania firmy i zapewnienia jej źródeł finansowania. Dlatego teraz w rękach wierzycieli takich jak Intesa Sanpaolo Bank oraz UniCredit leży decyzja o przejęciu firmy przez koncern Mahindra.

Powodem problemu Pininfariny był brak odpowiedniej ilości zamówień na projekty samochodów. Producenci coraz częściej wykorzystują swoje wewnętrzne działy stylistów zamiast zlecać prace na zewnątrz. Być może właściciele indyjskiego koncernu znajdą jakieś rozwiązanie by zapewnić stabilną przyszłość dla włoskiego studia.

REKLAMA