REKLAMA

Małe AC – Dla młodych kierowców i starych samochodów?

Tak zwane małe AC to rodzaj ubezpieczenia autocasco. Jest tańsze i ma mniejszy zakres ochrony niż pełne AC, ale zapewnia odszkodowanie w razie najcięższych gatunkowo szkód, czyli kradzieży auta lub całkowitego zniszczenia. Małe AC to atrakcyjna oferta dla właścicieli starszych samochodów, którzy nie chcą wydawać za dużo na utrzymanie samochodu.

Ubezpieczenie komunikacyjne Shutterstock
Ubezpieczenie komunikacyjne

W Polsce samochody używane, często zdarza się, że wiekowe, wciąż cieszą się największą popularnością wśród kupujących. Po okresie zapaści spowodowanym pandemią koronawirusa, która zahamowała gospodarkę w wielu obszarach, powoli następuje ożywienie. W maju sprowadzono o prawie 73% więcej aut z drugiej ręki niż w kwietniu. To pierwsze oznaki mogące świadczyć o ostrożnym ożywieniu rynku i powrocie do normalności.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Małe AC – różne warunki zawarcia ubezpieczenia

Jeśli ktoś decyduje się na zakup auta używanego, a w dodatku ponad 10-letniego, rzadko wykupuje pełne ubezpieczenie AC, ale tak samo jak właściciel nowego samochodu staje przed problemem jego zabezpieczenia. W takim wypadku bardzo dobrze może sprawdzić się tzw. małe AC, czyli ubezpieczenie o mniejszym zakresie ochrony niż pełne AC, ale dla wielu osób wystarczające. Nie jest oferowane przez wszystkich ubezpieczycieli, a jego zakres i nazwa (występuje też np. jako Mini AC, czy Smart Casco) są różne, chociaż znacząco nie odbiegają od siebie. Przy zakupie takiego pakietu trzeba jednak dokładnie sprawdzać, czy zawiera to, na czym nam najbardziej zależy.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Małe AC jest tańsze niż pełne AC i najczęściej działa w wypadku kradzieży, zniszczeń spowodowanych działaniem żywiołów (gradobicia, pożaru, zatopienia, wiatru), a czasami obejmuje również ochronę w razie szkody całkowitej. To ostatnie to atrakcyjna propozycja dla właścicieli starych samochodów, których w przypadku poważniejszej kolizji zwykle koszty naprawy przekraczają wartość auta.

Zobacz także:

Małe AC – Kto powinien rozważyć zakup?

Poza właścicielami starszych samochodów, którzy zwykle nie przejmują się drobnymi uszkodzeniami, to oferta dobra przede wszystkim dla młodych kierowców, którzy chcą zaoszczędzić wydatków na utrzymanie auta, a AC w pełnym wymiarze jest dla nich zbyt drogie. Powinny się nim również zainteresować osoby, które parkują swoje auta na ulicy, bo takie pojazdy łatwiej mogą zostać skradzione.

Małe AC – Kto oferuje?

Nie wszyscy ubezpieczyciele mają małe AC jako osobny pakiet, często trzeba je wykupić razem z OC, ale jest kilka firm, w których pod różnymi nazwami można znaleźć autocasco o ograniczonym zakresie ochrony.

  • Małe AC – PZU: AC Mini

Ubezpieczenie PZU AC Mini chroni w następujących przypadkach i tylko wtedy, kiedy auto nie jest w ruchu: kolizja ze zwierzęciem, kradzież auta lub jego zniszczenie (również wyposażenia), zniszczenie w wyniku działania żywiołów (burza, woda grad) lub spadnie na auto gałąź w czasie, kiedy stał na parkingu.

  • Małe AC - Link 4: Smart Casco

Ubezpieczenie podzielono na trzy grupy, w zależności od tego, co wybierze kierowca, dostaje ochronę w zakresie żywiołów, kradzieży i szkody całkowitej (w tym m.in. w wypadku zderzenia auta z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz pojazdu).

  • Małe AC - MTU 24 oraz You Can Drive: Mini AC

Ubezpieczenie w tym wypadku obejmuje kradzież pojazdu i szkodę całkowitą, wyliczoną w oparciu o zasady kosztorysowe - co najmniej 70% wartości auta. Ochrona obejmuje pojazd na terenie Polski.

  • Małe AC – Uniqa: AC MotoMidi

W tym wypadku ubezpieczenie obejmuje ochronę na terenie Europy i dotyczy kradzieży samochodu i działania żywiołów.

  • Małe AC – TUZ: Mini AC

Ochrona przed żywiołami i kradzieżą oferowane w trzech wariantach - żywioły, kradzież, żywioły i kradzież.

  • Małe AC – Compensa: AC Mini

Firma poleca ten rodzaj ubezpieczenia właścicielom samochodów ponad 10-letnich, a zakres ochrony obejmuje szkody w pojeździe, do których doszło w wyniku kolizji z innym samochodem i tylko na terenie Polski.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA