Mamy najtańszy diesel w Europie

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W ostatnich dniach bardzo opłacalne staje się tankowanie paliw na polskich stacjach paliw. Z najnowszych danych e-petrol.pl wynika, że za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba zapłacić średnio 3,57 zł a za diesel 8 groszy mniej, czyli 3,49 zł. Te poziomy cenowe klasyfikują nasz kraj wśród tych, gdzie tankuje się najtaniej.

W przypadku benzyny mniej wydają za litr mieszkańcy Czech, Estonii, Łotwy, Węgier i Rumunii, w ostatnim z tych krajów benzyna po przeliczeniu na złotówki kosztuje 3,34 zł, co oznacza, że za 100 zł można nabyć tam niespełna 30 litrów paliwa.

Jeśli chodzi o cenę oleju napędowego, to w tym tygodniu tankowanie nad Wisłą było najbardziej opłacalne, za 100 złotych można było zatankować ponad 28,5 l. Najdrożej w tym tygodniu za diesel płacili mieszkańcy Norwegii, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji czy Słowacji, która niedawno przyjęła europejską walutę. Za litr diesla trzeba było tam zapłacić 1,08 EUR, czyli po przeliczeniu 4,79 zł. Przeciętnie na Słowacji za 100 złotych do baku można było wlać niespełna 21 litrów, czyli o 7,5 mniej, niż w Polsce.

Przyczyną takich nietypowych proporcji cenowych jest bardzo słaby złoty, który tanieje wobec niemal wszystkich głównych walut. Tylko w środę rano nasza waluta straciła 9 gr do euro, 8 gr do dolara i 7 gr do franka. Eksperci walutowi podejrzewają, że tak mocne osłabienie się naszej waluty jest przejściowe, jednak też coraz częściej unikają odpowiedzi dotyczącej końca przeceny złotego. Przeliczanie cen z walut poszczególnych państw europejskich na polski pieniądz daje więc wynik w postaci wysokiej ceny wyrażonej w złotówkach (nie bierzemy pod uwagę innych czynników, np. siły nabywczej pieniądza czy relacji cen do pensji).

Kierowcom wybierającym się samochodem na urlop narciarski do Włoch, Francji, Austrii czy na Słowację e-petrol.pl proponuje zatankowanie baku swojego samochodu jeszcze przed przekroczeniem polskiej granicy.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA