REKLAMA

Mandat za brudne wnętrze taksówki – idą nowe przepisy

Jak pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, do taryfikatora trafić ma wykroczenie przewidujące kary dla przewoźników za niewłaściwy stan sanitarny środka transportu.

Kierowca z infekcją Shutterstock
Kierowca z infekcją, fot. shutterstock

W myśl nowych przepisów, nad którymi pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w art. 117 kw, par. 2 przewidziana będzie kara grzywny do 1,5 tys. złotych lub nagana dla przewoźników, którzy mimo zobowiązania ich do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

W dużym skrócie wyjaśniając, chodzi głównie o regularną dezynfekcję wnętrza pojazdów, a także posiadanie przez taksówkarzy czy kierowców busów maseczek, rękawiczek i środka do dezynfekcji. Kierowca musi bowiem, wioząc pasażera, jechać w maseczce zakrywającej usta i nos, o ile kabina nie jest trwale odseparowana od przedziału pasażerskiego na przykład szybą lub pleksi.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Więcej w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Przy okazji przypomnijmy, że choć w ostatnich dniach przepisy dotyczące noszenia maseczek zostały poluzowane, to od czwartku 16 kwietnia w Polsce wciąż maseczki należy zakładać w miejscach, gdzie jest więcej osób. Pojawia się pytanie – czy noszenie maseczek jest konieczne w samochodzie?

Otóż w przypadku jazdy samochodem, nakaz noszenia maseczek jest uzależniony od tego, kogo wieziemy. Gdy autem jadą osoby obce, niezamieszkujące razem, obowiązek zakrywania nosa i ust nadal obowiązuje. Maseczek w aucie nie trzeba zakładać jedynie wtedy, gdy jadą nim osoby mieszkające razem, kiedy kierowca jedzie sam lub z dzieckiem w wieku do lat 4.

Więcej przeczytacie w artykule dotyczącym noszenia maseczek w samochodzie.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA