REKLAMA

Nietypowe mandaty dla kierowców

Mandat za przekroczenie prędkości czy nieustąpienie pierwszeństwa - to wiedzą wszyscy. Są jednak sytuacje, w których nie zdajesz sobie sprawy z tego, że właśnie naruszasz przepisy. Oto lista wykroczeń, za które też dostaniesz mandat.

Policjant Shutterstock
Policjant, fot. Shutterstock

Zły stan opon

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie można jeździć na "łysych" oponach, czyli takich, w których bieżnik ma mniej niż 1,6 mm głębokości. Ale to nie wszystko. Mandat od 20 do 500 złotych (nie mówiąc o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego) grozi kierowcy, który prowadzi auto na zniszczonych i popękanych oponach, ale też w sytuacji, gdy ogumienie jest różne na kołach tej samej osi - nawet jeśli są to nowe gumy w idealnym stanie. Opony nie mogą też wystawać poza obrys samochodu - tu problemy miewają fani tuningu oraz off-roadu.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Brudna szyba, zużyte... wycieraczki

Może się zdarzyć, że w czasie kontroli policjant zwróci uwagę na brudną szybę, przez którą widoczność jest ograniczona. Poprosi o jej umycie, a kiedy okaże się, że wycieraczki mają zniszczone pióra, które pogarszają sytuację, tylko rozmazując brud, a do tego nie działa spryskiwacz lub nie ma w nim płynu, a ty nie masz go czym uzupełnić, możesz zostać ukarany mandatem w kwocie nawet 500 złotych, jeśli policjant znajdzie do tego podstawy i będzie nieubłagany. Odmowa przyjęcia mandatu będzie oznaczać wizytę w sądzie, a ten ma możliwość podniesienia kwoty grzywny do 5000 złotych w uzasadnionych przypadkach.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jazda ze zbyt małą prędkością

Wiemy że nie wolno przekraczać dozwolonej prędkości. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że zbyt niska prędkość może być przyczyną ukarania mandatem - od 50 do 200 złotych i dwoma punktami karnymi. Przepisy mówią o tym, że kierujący pojazdem jest zobowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym. Poruszanie się w ślimaczym tempie, nieuzasadnionym np. warunkami atmosferycznymi, zostanie przez policję ukarane.

Nietrzeźwy pasażer

Ten przepis dotyczy posiadaczy jednośladów. Mówi on o tym, że kierowca motocykla nie może przewozić pasażera będącego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Zagrożone jest to karą mandatu w wysokości 150 złotych.

REKLAMA

REKLAMA

Niewłaściwe ustawienie się do skrętu

150 złotych mandatu grozi kierowcy, który utrudnia przejazd innym pojazdom przez niewłaściwe ustawienie się do skrętu. Na przykład na drodze jednokierunkowej, skręcając w lewo, kierowca musi zjechać do lewej krawędzi jezdni. Jeśli tego nie zrobi, blokując przejazd jadącym prosto lub skręcającym w prawo, a droga jest na tyle szeroka, że dwa auta zmieściłyby się obok siebie, dostanie mandat.

Niewpuszczenie autobusu z przystanku

Dojeżdżasz do przystanku i widzisz, że autobus chce włączyć się do ruchu, migając lewym kierunkowskazem. Nie wpuszczasz go, bo nie chcesz, żeby blokował ci drogę. No i przecież masz pierwszeństwo, bo jesteś na drodze, a ten chce się włączyć. Nic bardziej mylnego.

Zgodnie z przepisami, w terenie zabudowanym autobus (oraz trolejbus) jest w tym względzie uprzywilejowany i to inni kierowcy mają mu umożliwić włączenie się do ruchu. W przypadku oznaczonego autobusu szkolnego przepis ten dotyczy również terenu niezabudowanego. Oczywiście, autobus nie może pierwszeństwa wymusić, wjeżdżając tuż przed zderzak lub taranując inne auta. Niemniej trzeba go wpuścić pod groźbą 200 zł mandatu.

Potrącenie zwierzęcia

Zwierzę wybiegło ci przed auto i potrąciłeś je. Oceniłeś, że nic wielkiego się nie stało, więc odjeżdżasz. Tymczasem za nieudzielenie pomocy rannemu zwierzęciu i niepoinformowanie o zdarzeniu odpowiednich służb, grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł.

Najechanie na zwierzę to wypadek, jak każdy inny. Kierowca powinien zatrzymać się, włączyć światła awaryjne, wystawić trójkąt ostrzegawczy. Co więcej, zgodnie z prawem powinien zapewnić pomoc rannemu zwierzęciu i zgłosić zaistniałą sytuację policji.

REKLAMA

W tunelu zachowaj odstęp

Wjechałeś w tunel, gdzie utworzył się korek. Jeśli do auta przed tobą jest mniej niż 5 metrów, dostaniesz 100 zł mandatu. Zgodnie z przepisami, w razie zatrzymania w tunelu, wynikającym z warunków lub przepisów, czyli np. w korku, minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu to 5 metrów. Czyli więcej, niż mierzy Volkswagen Passat w wersji kombi.

Ostrzeganie przed policją

Wielu kierowców stosuje "mruganie długimi" światłami w celu ostrzeżenia jadących z naprzeciwka o policyjnej kontroli. Pomijając kwestie moralne - jedni taką postawę chwalą, drudzy krytykują za możliwość ostrzeżenia przed policją np. pijanego kierowcy lub notorycznego pirata drogowego - takie działanie zostanie ukarane przez policję 200-złotowym mandatem - za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami.

"Uczenie" innych kierowców przez zajeżdżanie drogi

Niestety poziom agresji na naszych drogach jest znaczący i nierzadko dochodzi do sytuacji, w której jeden kierowca "uczy" drugiego przez zajeżdżanie mu drogi. Poza tym, że takie gwałtowne hamowanie przed maską jest niebezpieczne, taki "nauczyciel" zostanie ukarany mandatem od 100 do 300 złotych, jeśli policjant udowodni mu "hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnianie".

Podsumowanie

Mandatów przewidywanych przez prawo, a których możesz się nie spodziewać, jest naprawdę wiele. Warto więc w wolnej chwili przestudiować kodeks drogowy oraz taryfikator mandatowy, żeby później nie udawać zaskoczonego, kiedy policjant będzie chciał ukarać cię za brudne reflektory, zbyt długi postój z włączonym silnikiem, zbyt głośny wydech czy nawet wyrzucenie niedopałka papierosa przez okno. To ostatnie może na przykład kosztować do 200 złotych kary.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA