REKLAMA

Marcus Gronholm powraca do WRC

Dwukrotny rajdowy mistrz świata Marcus Gronholm powróci za kierownicę rajdowej Toyoty Yaris WRC w Rajdzie Szwecji.

Toyota Yaris WRC Rajd Szwecji 2018 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC Rajd Szwecji 2018
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Po dziewięciu latach przerwy w startach Marcus Gronholm wraca do rajdów na najwyższym poziomie. W połowie lutego pojedzie na dobrze sobie znanych odcinkach specjalnych Rajdu Szwecji.

REKLAMA

Gronholm i Yaris WRC – dobrzy znajomi

Przypomnijmy, że Gronholm miał wystartować w Szwecji już przed rokiem, ale Toyota nie miała wówczas czwartego auta do dyspozycji. W tym sezonie samochód dla Fina jest. Yarisa WRC będzie obsługiwał zespół Toyota Gazoo Racing, ale Gronholm do imprezy zgłasza się prywatnie.

Samochód jest mu dobrze znany. W 2017 roku podczas Rajdu Finlandii woził nim zwycięzców konkursu podczas pokazowych przejazdów ulicznej próby Harju w centrum Jyvaskyli. Choć jechał wówczas bez pilota i z „cywilem” na prawym fotelu, miał porównywalne z czołowymi ekipami czasy.

- Jak na kierowcę rajdowego to jestem już trochę podstarzały, więc będę jechał stosownie do wieku. Ale ze względu na pozycję startową, będę miał szansę o coś powalczyć – mówi dwukrotny mistrz WRC.

- On może być naprawdę szybki, szczególnie w Rajdzie Szwecji, który tak bardzo lubi. Potrzebuje się tylko wjeździć w auto podczas testów. Świetnie będzie go zobaczyć w imprezie, którą wygrywał tak wiele razy - powiedział o Gronholmie inny wielki kierowca, czterokrotny mistrz WRC, Tommi Makinen - obecnie dyrektor Toyota Gazoo Racing WRT.

Zobacz także: Toyota GR Supra - wielki powrót!

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris WRC Rajd Szwecji 2018 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC Rajd Szwecji 2018

Przed Rajdem Szwecji Gronholm pozna Yarisa WRC lepiej podczas testów.

- Chcę przejechać jak najwięcej kilometrów, by dobrze wyczuć auto. Nie zamierzam bawić się w ustawianie samochodu, skorzystam z tego, co Toyota Gazoo Racing uzna za najbardziej odpowiednie – powiedział Fin.

Gronholm pojedzie ze swoim wieloletnim pilotem Timo Rautiainenem, który obecnie jest wiceprzewodniczącym komisji WRC w FIA. Nowe obowiązki nie są jednak dla niego przeszkodą, a do tego Rautiainen odnowił właśnie swoją licencję pilota rajdowego, bo w styczniowym rajdzie Arctic usiądzie na prawym fotelu Valtteriego Bottasa, kierowcy F1. A potem pojedzie z Grönholmem.

Gronholm kontra Loeb

Dla duetu Finów to będzie okazja do rywalizacji z odwiecznymi rywalami – Sebastienem Loebem i Danielem Eleną. Dziewięciokrotni mistrzowie świata dołączyli w tym roku do zespołu Hyundaia i przejadą sześć rund. Rajd Szwecji będzie jedną z nich.

Sebastien Loeb wygrał Rajd Szwecjo jako pierwszy kierowca spoza Skandynawii, choć z osiągnięciami Grönholma w Szwecji mierzyć się nie może, bo Fin jest drugi na liście wszech czasów pod względem wygranych w Rajdzie Szwecji. Triumfował tu pięciokrotnie na 15 startów, a więcej zwycięstw ma tylko Szwed Stig Blomqvist (siedem).

Zobacz także: co zmieni się w przepisach w 2019 roku?

REKLAMA

Toyota Yaris WRC Rajd Szwecji 2018 Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC Rajd Szwecji 2018

Przegrane mistrzostwa – czas na rewanż

Marcus Gronholm będzie miał w Szwecji dodatkowo szansę zmierzyć się ze swoim wielkim rywalem Sebastienem Loebem i odegrać za pamiętne lata 2006-2007, kiedy to o włos (jeden punkt w 2006 i cztery w 2007) przegrywał z Francuzem w końcowej klasyfikacji mistrzostw.

Marcus Gronholm 5 lutego skończy 51 lat, a Sebastien Loeb 26 lutego będzie mieć 45 lat. Fin w 2007 roku przejechał ostatni pełny sezon w mistrzostwach świata, a Rajd Szwecji z 2010 roku jest jego ostatnią przejechaną rundą WRC. Z kolei Loeb wracał w ostatnich latach na pojedyncze rundy, w zeszłym sezonie zwyciężając nawet w Rajdzie Katalonii.

O ile Loeb w tym sezonie powraca na kilka rajdów WRC, to Fin, który w 2000 i 2002 roku zdobył mistrzowski tytuł, szykuje się do jednorazowego, jak na razie, powrotu.

- To ma być dla mnie urodzinowy prezent na świetnych trasach Rajdu Szwecji. Mam z tej imprezy wiele niesamowitych wspomnień i to tu w 2000 roku wygrałem swoją pierwszą rundę WRC - powiedział Gronholm.

Marcus Gronholm wystartował w 152 rajdach WRC, wygrał 30 z nich. Na początku kariery przez dziewięć lat jeździł w mistrzostwach świata rajdowymi Toyotami Celicami i Corollami.

Tegoroczny sezon WRC rozpocznie się od Rajdu Monte Carlo (24-27 stycznia). W barwach Toyota Gazoo Racing w 2019 roku będą jeździć Jari-Matti Latvala, Ott Tanak i Kris Meeke.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA