Marczyk i Gospodarczyk z pierwszym tytułem w tym roku

Załoga ORLEN Team Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, jadący Skodą Fabią Rally2 evo, zostali mistrzami juniorskiej kategorii Rajdowych Mistrzostw Europy – Michelin Talent Factory.

Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafe fot. ORLEN Team
Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 57 650 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Duży sukces załogi Marczyk-Gospodarczyk w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Polska ekipa zdobyła, po niesamowitej pogoni za rywalami w 34. Rally Serras de Fafe e Felgueiras w Portugaii, tytuł mistrzowski w kategorii juniorskiej - Michelin Talent Factory i jednocześnie dobrym wynikiem w tym rajdzie uplasowali się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

REKLAMA

Rajd Fafe w wykonaniu załogi ORLEN Team

Szóstą rundą sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy ERC był 34. Rally Serras de Fafe e Felgueiras. Impreza zlokalizowana na północy Portugalii była niezwykle istotna z kilku powodów. Jednym z nich był bez wątpienia fakt, że była to finałowa runda Michelin Talent Factory – juniorskiej kategorii ERC. To właśnie w okolicach Fafe miało się okazać, kto zostanie mistrzem, a szanse na ostateczny triumf miały tylko dwie załogi – w tym Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy tracili do swoich rywali siedem punktów.

Rajd Fafe rozegrany został na trasach, które kibice kojarzą z Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Większość odcinków specjalnych imprezy pokrywała się właśnie z trasami Rajdu Portugalii. To w naturalny sposób premiowało niektórych zawodników. Za przykłady można tu podać chociażby Andreasa Mikkelsena i Daniego Sordo – zawodników bardzo doświadczonych w mistrzostwach świata.

Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafefot. ORLEN Team
Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafe

Podczas odcinka kwalifikacyjnego najlepsze wyniki uzyskała wyżej wspomniana dwójka, ale Marczyk i Gospodarczyk zajęli bardzo dobre 6. miejsce, szybko adaptując się do nowych dla siebie warunków. Niestety, już na pierwszym odcinku specjalnym rajdu sytuacja bardzo mocno się skomplikowała. Duet ORLEN Team złapał kapcia i stracił na mecie ponad minutę. To w kontekście walki o tytuł postawiło bardzo wiele znaków zapytania.

Na koniec dnia z 32. pozycji Miko i Szymon awansowali na 10. miejsce! Ta pogoń była niesamowicie ważna w kontekście walki dzień później. A tam w wielu momentach obserwowaliśmy prawdziwy koncert, pokaz niezwykłego talentu, umiejętności oraz potencjału Marczyka i Gospodarczyka. Drugie miejsce na dziewiątym odcinku specjalnym, 0,3 s za Mikkelsenem, lepiej od Łukjaniuka i Sordo. Po chwili 3. czas na dziesiątej próbie, lepiej od Mikkelsena! Przez cały dzień załoga w Skodzie Fabii Rally2 evo meldowała się w czołówce.

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo niefortunnej przygody na pierwszym odcinku specjalnym rajdu, duet ORLEN Team udowodnił w Portugalii wielką klasę. Ich tempo w wielu momentach imponowało ekspertom i kibicom. Bez większego respektu Polacy wchodzili między tuzy światowych rajdów i walczyli z nimi jak równy z równym. Taka postawa dała im upragniony triumf w juniorskiej kategorii mistrzostw Europy – Michelin Talent Factory.

Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafefot. ORLEN Team
Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafe

Bardzo dobra dyspozycja w Rajdzie Fafe sprawiła, że Mikołaj Marczyk awansował na znakomite 2. miejsce w klasyfikacji kierowców mistrzostw Europy. To jeszcze nic, bowiem Szymon Gospodarczyk jest liderem mistrzostw w klasyfikacji pilotów, a ORLEN Team zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji zespołów, m.in. przed zespołem MRF, którego barwy reprezentują gwiazdy mistrzostw świata WRC – Craig Breen, czy Dani Sordo!

– W sobotę wydawało mi się, że metę Rajdu Fafe mogę traktować wyłącznie w kategorii marzeń. Warunki były bardzo wymagające – mgły, błoto – prawdziwa szkoła przetrwania. Nam udało się to wytrzymać, a nagrodą był niedzielny, piękny i słoneczny etap na legendarnych trasach Rajdu Portugalii w okolicach Fafe – mówił na mecie rajdu Mikołaj Marczyk.

– Drugiego dnia w moim odczuciu pokazaliśmy znakomitą prędkość. W klasyfikacji generalnej drugiego etapu zajęliśmy 5. miejsce – to wszystko pozwoliło nam przypieczętować tytuł Michelin Talent Factory, juniorskiej kategorii mistrzostw Europy. Jestem bardzo dumny z całego zespołu – daliśmy radę, nie popełniliśmy błędów, a jednocześnie udowodniliśmy prędkość i potencjał. To grunt pod walkę o nasze kolejne marzenia – stanowimy trzon mistrzostw Europy i to jest wspaniałe! – zakończył kierowca ORLEN Team.

Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafefot. ORLEN Team
Marczyk i Gospodarczyk w Rajdzie Fafe

– Meta tego rajdu to fantastyczne uczucie. W sobotę wydawało mi się, że nie ukończymy tej imprezy. To był rajd przeprawowy, niczym cross-country – jazda po tych odcinkach specjalnych nie sprawiała mi przyjemności. W niedzielę było zupełnie inaczej – było słonecznie, a my mieliśmy dobrą pozycję na drodze – skomentował zmagania Szymon Gospodarczyk.

– Wygraliśmy Michelin Talent Factory – kategorię juniorską ERC. Bardzo się z tego cieszymy. To były dwa różne dni, dwa różne rajdy. Piękne trasy, mnóstwo kibiców, no i tytuł – czego chcieć więcej – zakończył pilot ORLEN Team.

Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Europy będzie Rajd Węgier. Niezwykle wymagająca asfaltowa impreza w okolicach miejscowości Nyíregyháza odbędzie się w dniach 22-24 października.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA