Maserati ma 100 lat!

1 grudnia 1914 roku w Bolonii kierowca wyścigowy i założyciel firmy - Alfieri Maserati, otworzył z braćmi pierwszy warsztat samochodowy w Bolonii. Firma przetrwała dwa największe, w historii świata, konflikty i teraz robi jedne z najlepszych aut sportowych na Ziemi.

Maserati GranTurismo i GranCabrio

Przez sto lat Maserati krążyło po różnych koncernach i wpadało w różne ręce. Przez pierwsze lata działalności Alfieri Maserati, kierowca wyścigowy i założyciel firmy, przestał konstruować pojazdy dla Diatto, ale wspólnie z włoskim przedsiębiorstwem zaczęli budować wyścigówki.

W 1926 roku Alfieri wygrał wyścig Targa Florio w zbudowanym przez siebie samochodzie Tipo 26. Później wygrywał też Grand Prix. Maserati robiło samochody 4-,6-,8-, a nawet 16-cylindrowe.

3 marca 1932 roku zmarł założyciel marki i Maserati zostało przejęte przez firmę Orsi. Oni budowali wyścigowe samochody dla Maserati, które odnosiły sukcesy na torach wyścigowych. Po przerwie, spowodowanej zawieruchą wojenną, firma powróciła do budowy aut wyścigowych, jednak po wygaśnięciu 10-letniego kontraktu, Maserati odeszło z wyścigów i skupiło się na budowie aut drogowych. Wtedy powstały takie modele jak 3500 GT, 5000 czy Ghibli.

Pod koniec lat 60. firmę odkupił Citroen. Po bankructwie Citroena w połowie lat 70. firmę przejął argentyński kierowca wyścigowy Alessander de Tomaso i firma Benelli. Wtedy powstała trzecia generacja Maserati Quattroporte, Biturbo i kolejna generacja Ghibli.

Lata 90. to już początek kontraktu z Fiatem, która trwa do dzisiaj. Podczas włosko-włoskiej współpracy, Maserati wypuściło takie modele jak MC12, nowe generacje modelu Quattroporte, czy nowe Ghibli z pierwszym dieslem w historii marki.

Maserati MC12

Sto lat pękło dokładnie wczoraj, ale Maserati świętuje już od dawna. Wielokrotnie celebrowało swoje 100-letnie istnienie na najbardziej prestiżowych imprezach motoryzacyjnych takich jak, Villa D’Este Concours d’Elegance, festiwal prędkości w Goodwood, czy w Pebble Beach Concours d’Elegance w Kaliforni. Oprócz tego organizowanych jest wiele rajdów i zlotów fanów marki.

W Modenie, stolicy Maserati, otwarto wystawę "Maserati 100 - A Century of Pure Italian Luxury Sports Cars”, na której można poznać całą historię marki i kluczowe modele Maserati. Wystawa potrwa do końca stycznia.

REKLAMA