REKLAMA

Maybach 57S Xenatec Muammara Kaddafiego

Jeden z zaledwie ośmiu egzemplarzy Maybacha 57S w wersji coupe, który należał do nieżyjącego już dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, trafił na sprzedaż. Kosztuje krocie.

Xenatec Maybach 57S Kaddafiego fot. materiały prasowe/Auto Leitner
Xenatec Maybach 57S Kaddafiego

Maybach w wersji coupe nie był nigdy oferowany przez fabrykę. Takie nadwozie do ultraluksusowego modelu opracowała karoseryjna firma Xenatec, która planowała produkcję nawet 200 egzemplarzy. Nikłe zainteresowanie takim wariantem, jak i samym zresztą Maybachem 57S sprawiło, że ostatecznie powstało osiem egzemplarzy, a i to nie jest do końca pewne, bo niektóre źródła mówią o zaledwie sześciu sztukach.

REKLAMA

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Tak czy inaczej, jeden z nich zamówiony został przez ówczesnego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, który słynął z kolekcji drogich i rzadkich samochodów. Z powodu upadku reżimu i śmierci dyktatora w 2011 roku, auto nigdy do Libii nie dotarło. Teraz natomiast trafiło na sprzedaż, a holenderska firma Auto Leitner wystawiła go za kwotę bliską 1 mln euro.

Xenatec Maybach 57S Kaddafiegofot. materiały prasowe/Auto Leitner
Xenatec Maybach 57S Kaddafiego

Tak wysoka cena związana jest oczywiście z ciekawym pochodzeniem samego auta, opatrzonego liczbą seryjną 4 oraz postacią niedoszłego właściciela, ale Xenatec Maybach 57S, ze względu na bardzo krótką serię, jest tak drogi w ogóle. W 2015 roku jeden z egzemplarzy został sprzedany za 1,24 mln dolarów.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

W omawianym egzemplarzu dodatkowym atutem jest znikomy przebieg, który wynosi zaledwie 2300 km. W wykończeniu samochodu dominuje kolor beżowy – zarówno na zewnątrz, jak i w kabinie. Wyposażenie – no cóż, właściwie niczego tu nie brakuje. Jest nawet lodówka do szampana, odtwarzacz CD/DVD ze zmieniarką czy – niezbyt konieczne w Libii ogrzewanie kierownicy. Dodajmy, że napęd tego Maybacha pochodzi od 6-litrowego silnika V12 o mocy 612 KM.

W 2011 roku cena takiego przerobionego Maybacha 57S wynosiła 675 tys. euro. Teraz wystawiony jest za dokładnie 961 950 euro. I zapewne nie będzie problemu ze znalezieniem nowego właściciela.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA