Mazda 2 to pierwsza hybryda Mazdy w Europie

Mazda 2 nowej generacji debiutuje w Europie z napędem hybrydowym i wygląda przy tym bardzo znajomo. To pierwszy model z tego typu napędem w europejskiej ofercie producenta.

Mazda 2 2022 fot. materiały prasowe
Mazda 2 2022
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 69 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Mazda 2 czy Toyota Yaris?

Patrzycie zapewne teraz na zdjęcie ilustrujące artykuł i widzicie Toyotę Yaris, podczas gdy my piszemy o nowej generacji Mazdy 2. Ale to nie nasza pomyłka. To efekt współpracy między tymi producentami, której owocem jest wprowadzenie na rynek modelu obniżającego średnią emisję CO2 w gamie Mazdy. A skoro już wcześniej obaj producenci współpracowali ze sobą, to dlaczego by nie skorzystać z doświadczenia Toyoty i zaoszczędzić przy tym sporo na opracowywaniu nowego modelu i nowego napędu, prawda?

REKLAMA

Zresztą, żeby oddać sprawiedliwość, znany jest też przypadek, kiedy to Mazda 2 użyczała swojego nadwozia i podzespołów Toyocie Yaris. Chodzi o rynek amerykański, gdzie od 2019 roku obecna generacja Mazdy 2 sprzedawana jest również z emblematem Toyoty i nazwą Yaris na klapie bagażnika. Poprzednia odsłona Mazdy 2 zresztą podobnie, w 2016 roku przyjęła w USA logo Toyoty i nazwę Yaris.

Tak wyglądała amerykańska Toyota Yaris w "ciele" Mazdy 2 w roku 2016:

Toyota Yaris USA 2016fot. materiały prasowe
Toyota Yaris USA 2016

A tak ostatnia odsłona Toyoty Yaris oferowanej na rynku amerykańskim. To oczywiście nowa Mazda 2:

Toyota Yaris USA 2019fot. materiały prasowe
Toyota Yaris USA 2019

Wróćmy jednak do tematu, którym jest debiut europejskiej wersji Mazdy 2, przejmującej nadwozie i napęd oraz wnętrze od obecnej hybrydowej Toyoty Yaris.

Mazda 2 2022fot. materiały prasowe
Mazda 2 2022

REKLAMA

REKLAMA

Mazda 2 z napędem hybrydowym

Jak podaje producent, nowa hybrydowa Mazda 2 trafi do sprzedaży w całej Europie już wiosną 2022 roku i po raz pierwszy wprowadzi do europejskiej gamy modelowej Mazdy technologię w pełni hybrydowego, równoległego układu napędowego, który nie wymaga ładowania z gniazdka.

Mazda 2 2022fot. materiały prasowe
Mazda 2 2022

Napędem jest znana, sprawdzona i ceniona konstrukcja, w której trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1490 cm sześc. ma moc 93 KM i współpracuje z silnikiem elektrycznym o mocy 59 kW, co daje systemową moc samochodu na poziomie 116 KM. Nowa, hybrydowa Mazda będzie przyspieszać od 0 do 100 km/h w czasie 9,7 sekundy, osiągając prędkość maksymalną 175 km/h. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg normy WLTP wyniesie między 3,8-4,0 l/100 km, a emisja CO2 to 87-93 g/km (wyniki odpowiednio dla modeli wyposażonych w koła o średnicy 15 lub 16 cali).

Mazda 2 2022fot. materiały prasowe
Mazda 2 2022

Zapewne specjalnie dla europejskich klientów Mazdy, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z takim rodzajem napędu, w komunikacie prasowym opublikowano specjalne objaśnienie. Mówi ono, że po uruchomieniu, „samochód automatycznie wykorzystuje silnik elektryczny, oferując płynną, bezproblemową i cichą jazdę na napędzie elektrycznym w środowisku miejskim, przy zerowej emisji CO2, NOx i cząstek stałych”. To oczywiste informacje, podobnie jak i te, mówiące o odzyskiwaniu energii w czasie zwalniania i hamowania oraz automatycznym przełączaniu między napędem elektrycznym i spalinowym.

Mazda 2 2022fot. materiały prasowe
Mazda 2 2022

Mazda 2 Hybrid oferować będzie sporo miejsca dla pasażerów, więcej niż obecna, ustępująca odsłona. Pomaga w tym rozstaw osi wynoszący 2560 mm. Dodajmy, że bagażnik zmieści przyzwoite jak na segment B 286 litrów.

Na chwilę obecną nie znamy jeszcze cennika nowej Mazdy 2, ale wiemy, że samochód będzie dostępny w całej Europie w trzech poziomach wyposażenia:

  • Mazda 2 Hybrid Pure,
  • Mazda 2 Hybrid Agile,
  • Mazda 2 Hybrid Select.

Więcej dowiemy się bliżej daty premiery sprzedażowej, a ta zaplanowana jest już niebawem, na wiosnę 2022 roku.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Zobacz także:
REKLAMA