Mazda CX-4 - nie dla Europy?

Chiński rynek rządzi się swoimi prawami i jest to obecnie największy kawałek motoryzacyjnego tortu, o który rywalizują producenci. To m.in. dlatego pojawiają się samochody przygotowane tylko dla klienta z Chin. Jednym z nich jest Mazda CX-4.

Mazda
Mazda CX-4

Po tygodniach spekulacji i oficjalnej zapowiedzi japoński producent odsłonił karty. Mazda CX-4 została zbudowana na tej samej płycie podłogowej, co model CX-5. Tym samym rozstaw osi wynosi 2,7 m. Pokazane w Pekinie auto efektownie prezentuje się na 19-calowych felgach. Patrząc z przodu dostrzeżemy wizytówkę obecnych modeli Mazdy, czyli osłonę chłodnicy z grubym obramowaniem i poziomym żebrowaniem. Wszystko oczywiście wykończone chromem. Z tyłu światła łączy ozdobna listwa biegnąca poniżej logo Mazdy. Samochód ma mocno podkreślone nadkola i elegancko nakreślony tył w stylu nadwozi coupe.

W kabinie zamontowano 7-calowy ekran, centralny punkt systemu infotainment i zwykłą dźwignię hamulca ręcznego. W modelu CX-5, na którym bazuje Mazda CX-4 producent stosuje elektryczny hamulec postojowy uruchamiany za pomocą przycisku. Pozostałe elementy deski rozdzielczej są praktycznie identyczne, jak w innych modelach Mazdy.

Model CX-4 oferowany będzie z jednym z dwóch silników czterocylindrowych. W podstawowej wersji chiński klient znajdzie benzynowy motor Skyactiv-G o pojemności dwóch litrów. Jednostka dostarcza 158 KM mocy (202 Nm). Napęd trafia na koła przednie z pomocą 6-biegowej skrzyni automatycznej. Większy silnik to 2,5-litrowa jednostka o mocy 192 KM (252 Nm) napędza wszystkie koła, wykorzystując tą samą automatyczną przekładnie.

Mazda CX-4 będzie sprzedawana na rynku chińskim, jednak jeśli samochód odniesie sukces to niewykluczone, że japoński producent pokusi się o przygotowanie wersji dla klientów z innych krajów. My bardzo chętnie zobaczylibyśmy CX-4 w Polsce.

REKLAMA