Mazda MX-5 Cup Poland przed startem sezonu

Puchar o nazwie Mazda MX-5 Cup Poland to nowość na polskiej scenie sportów motorowych. Nie możemy doczekać się startu, a ten został przełożony – z maja na czerwiec.

Mazda MX-5 Cup Poland fot. materiały prasowe
Mazda MX-5 Cup Poland - przygotowania do sezonu
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 142 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Pierwsza i druga runda tegorocznych Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski miała się odbyć w nadchodzący weekend, w dniach 7-9 maja, na torze w Poznaniu. W tym czasie zaplanowana była także premiera wyczekiwanego przez kibiców nowego pucharu Mazda MX-5 Cup Poland. Termin zawodów został jednak przez PZM zmieniony, a nowa data rozpoczęcia sezonu to 11-13 czerwca, również w Poznaniu.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Warto przy okazji zajrzeć za kulisy i przyjrzeć się pucharowym Mazdom MX-5, które powstają w warszawskiej firmie TG Auto. W sumie zbudowanych zostało 10 egzemplarzy. Zostały one przez mechaników gruntownie przerobione z seryjnych, fabrycznie nowych aut, jakie dotarły z fabryki w Hiroszimie w lutym i marcu tego roku.

– Pomysł pucharu narodził się już w 2019 r. Zeszły rok poświęciliśmy na prace projektowe. Samochód miał być stosunkowo tani w budowie i eksploatacji wyścigowej, ale przede wszystkim pomyślany tak, aby dawać jak najwięcej radości z jazdy. Najwięcej uwagi poświęciliśmy bezpieczeństwu, a szczególnie klatce bezpieczeństwa. Mazda jest napędzana niemal seryjnym, dwulitrowym, wolnossącym silnikiem Skyactiv o mocy 200 KM. Dzięki współpracy z partnerami wprowadziliśmy szereg modyfikacji, przede wszystkim w zawieszeniu i układzie jezdnym, aby lepiej przystosować Mazdy do wymagań toru wyścigowego – mówi Paweł Skucha, dyrektor pucharu.

Pierwszy egzemplarz, zbudowany w 2020 roku, wyjechał na tor jesienią. Od tamtej pory spędził na torze 12 dni testowych i bezawaryjnie pokonał ponad 2,5 tys. kilometrów. Pozwoliło to inżynierom zebrać wiele cennych danych. Wszyscy kierowcy, którzy testowali Mazdę, byli pod wrażeniem jej osiągów i znakomitych własności jezdnych.

– Jesteśmy dumni z tego, że wyczynowa Mazda MX-5 jest zaprojektowana i zaadaptowana do sportu całkowicie przez polskich inżynierów i mechaników. Dzięki wyjątkowo lekkiej konstrukcji, tylnemu napędowi i rozkładowi mas pomiędzy przednią i tylną oś zbliżonemu do 50:50, Mazda MX-5 jest naturalną, idealną wprost bazą dla samochodu wyścigowego. Jesteśmy przekonani, że nowa seria ożywi krajobraz polskich wyścigów i wniesie powiew świeżości. Już w tym roku chcemy także wystartować naszymi Mazdami nie tylko w mistrzostwach Polski, ale także na torach zagranicznych. Wkrótce będziemy mogli podać więcej szczegółów. W tej chwili, na miesiąc przed pierwszą rundą WSMP, praktycznie wszystkie samochody są już gotowe do startu, a jeden z nich zaliczył na początku maja udaną sesję testową na Torze Poznań – podsumowuje Paweł Skucha.

Puchar pod nazwą Mazda MX-5 Cup Poland jest organizowany pod patronatem Mazda Motor Poland, a oficjalnymi partnerami są firmy Racing Tyres (dostawca opon Federal), Öhlins (amortyzatory), Hardrace (wahacze), Stoptech (hamulce) oraz Rallyshop (wyposażenie wyczynowe).

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA