REKLAMA

Mazda przygotowuje powrót silnika Wankla

Silnik Wankla powróci – zapowiada Mazda. Jego nową rolą będzie przedłużenie zasięgu pojazdów elektrycznych.

Samochody Mazda z silnikiem Wankla Materiały prasowe
Samochody Mazda z silnikiem Wankla, fot. Mazda
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 70 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Silnik Wankla kojarzy się z Mazdą, bo marka ta jako jedyna stosowała ten właśnie rodzaj jednostki napędowej w swoich samochodach jeszcze w latach 10. tego wieku. Ostatni motor z wirującym tłokiem zjechał z taśm japońskiego producenta w połowie 2012 roku, a napędzał model RX-8.

Zalety, jakie daje silnik Wankla, choćby w postaci dużej mocy z małej pojemności, czy niewielkich rozmiarów, niestety przegrały z wadami, jak wysokie spalanie czy trudność dostosowania tej jednostki do wciąż zaostrzanych norm emisji spalin.

Zobacz także: nie żyje konstruktor silnika Wankla - Kenichi Yamamoto

Teraz jednak Mazda potwierdza to, co w zasadzie wiedzieliśmy od dawna. Otóż wirujące tłoki powrócą. Z tą jednak różnicą, że nie jako główny napęd samochodów, a tzw. range extender, czyli silnik pomocniczy, służący do generowania prądu dla silnika elektrycznego, w celu zwiększenia jego zasięgu.

REKLAMA

REKLAMA

Małe gabaryty i łatwość zmieszczenia takiego silnika w nadwoziu są nie lada atutami przy konstruowaniu pojazdów elektrycznych. Już w 2020 roku Mazda wprowadzi na rynek swoje pierwsze samochody o napędzie elektrycznym (EV).

Początkowo Mazda przedstawi dwa modele elektryczne zasilane z akumulatorów. W jednym z nich akumulator będzie jedynym źródłem energii. W drugim natomiast, dodatkowo, w celu zwiększenia zasięgu, zastosowany zostanie mały i lekki, wyjątkowo cichy silnik Wankla.

Zadaniem silnika spalinowego w tym modelu będzie ładowanie akumulatora w miarę konieczności. Zwiększenie w ten sposób zasięgu pojazdu ma wyeliminować niepokój kierowcy o to, czy zapas energii wystarczy na dojechanie do celu. Niepokój taki jest obecnie problemem dla użytkowników znacznej części samochodów elektrycznych zasilanych wyłącznie z akumulatorów.

REKLAMA

Małe rozmiary i wysoka moc jednostkowa silnika z wirującym tłokiem to zalety, które ułatwiają zmieszczenie go w pojazdach elektrycznych i użycie go do wielu stosowanych w nich rozwiązań technicznych.

Producent zamierza także wykorzystać kompatybilność silnika Wankla z paliwami gazowymi: jednostka taka, dostarczająca w miarę potrzeb energii elektrycznej poprzez ładowanie akumulatorów, będzie przystosowana do zasilania gazem LPG (propan-butan). Samochód elektryczny z instalacją LPG? W Polsce powinien przyjąć się znakomicie.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA