McLaren Elva dostanie przednią szybę

Ekstremalny McLaren Elva wzbogaca się o zapowiadaną wersję z przednią szybą. Z jednej strony zwiększa ona walory praktyczne, ale przy tym psuje charakter samochodu.

McLaren Elva z przednią szybą fot. materiały prasowe
McLaren Elva z przednią szybą

McLaren Elva to hipersamochód z rodzaju tych najbardziej niezwykłych. Wszystko w tym aucie jest inne, lepsze, szybsze, lżejsze i mocniejsze. Elva to dzieło z serii Ultimate Series, pierwsze drogowe auto z otwartym kokpitem i pozbawione przedniej szyby, jakie wyjechało z fabryki w Woking, a także najlżejsze. Ma być pod każdym względem wyjątkowe i po prostu „naj”. Wprowadzana właśnie opcjonalna wersja z przednią szybą i wycieraczkami odbiera nieco charakteru i psuje wygląd, ale i z tym dodatkiem auto wciąż jest nietuzinkowe.

REKLAMA

Tak wygląda Elva z szybą:

McLaren Elva z przednią szybąfot. materiały prasowe
McLaren Elva z przednią szybą

A tak wygląda Elva bez szyby:

McLaren ElvaMateriały prasowe
McLaren Elva

Brytyjski super-, czy nawet hipersamochód niebawem trafi do produkcji, a pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone klientom przed końcem roku. Dotychczas prezentowana odmiana ogłoszona była najlżejszym drogowym modelem McLarena. Okazuje się, że dołożenie przedniej ogrzewanej szyby, wycieraczek ze spryskiwaczami, osłon przeciwsłonecznych i karbonowego szkieletu doda zaledwie 20 kg do masy 1300 kg prezentowanej przez wariant bezszybowy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Montaż ochrony przed wiatrem i deszczem sprawia, że egzemplarze w nią wyposażone naturalnie nie otrzymają AAMS, czyli systemu Active Air Management System. Działa on tak, że przy większej prędkości, umieszczony w przedniej części samochodu element zaczyna działać, przekierowując strugę powietrza ponad kabiną, tworząc coś, co McLaren nazywa „bańką spokoju”. Jest to aktywny element, dostosowujący działanie do aktualnej prędkości. Dzięki jego funkcjonalności niepotrzebne są kask czy gogle.

W jakim stopniu dołożenie przedniej szyby wpłynie na osiągi – tego nie wiemy. W każdym razie bardziej spartański wariant na sprint do setki potrzebuje 2,8 sekundy, a od 0 do 200 km/h rozpędzi się w 6,8 sekundy. Odpowiada za to w dużej mierze silnik – 4-litrowe V8 twin turbo o mocy 815 KM i momencie obrotowym 800 Nm, napędzający tylne koła.

McLaren Elva z przednią szybąfot. materiały prasowe
McLaren Elva z przednią szybą

Na koniec istotna informacja dla wszystkich chętnych. Otóż pierwotnie powstać miało 399 egzemplarzy Elvy, później producent wspominał o 249 sztukach, a obecnie mówi się już tylko o 149. Czy to z powodu niewielkiego zainteresowania modelem? Tego producent nie zdradza. Cena jednej sztuki to około 7 mln złotych, choć podobno pojawiły się już oferty wykupienia produkcyjnego slotu za 12 mln złotych. Ograniczenie serii produkcyjnej z pewnością tych kwot nie obniży.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA