McLaren F1 – to już 20 lat

Zadanie było jasne - stworzyć najnowocześniejszy, najbardziej zaawansowany technologicznie i najbardziej rewolucyjny samochód sportowy na świecie.

Dwa lata później - w maju 1992 roku światło dzienne ujrzał model F1 - sportowiec o długości 4,2 metra, szerokości 1,8 metra i wysokości 1,1 metra, z trzema fotelami w kabinie, z unoszonymi do góry drzwiami i 12-cylindrowym silnikiem o mocy 600 KM.

Do najciekawszych rozwiązań, jakie znalazły się w tym samochodzie zaliczyć trzeba ustawiony na środku fotel kierowcy i dwa fotele dla pasażerów umieszczone po bokach, przesunięte do tyłu. Nawiązując do swoich doświadczeń w Formule 1, McLaren zastosował w tym projekcie monocoque z włókna węglowego. Carbon wykorzystano też do elementów nadwozia - to dzięki niemu drzwi ważyły jedyne 7 kg.

Przez 4 lata McLaren zbudował 64 egzemplarze F1 plus serie dodatkowe: 5 sztuk F1 LM na okoliczność swietnych wyników w 24-godzinnym Le Mans (pierwsze, trzecie, czwarte, piąte i trzynaste miejsce w 1995 roku), 3 egzemplarze F1 GT (za zwycięstwo w Mistrzostwach GT1 w 1995), 28 wyścigowych F1 GTR i 6 testowych prototypów. W 1998 roku F1 uznany został za najszybsze produkowane seryjnie auto świata, po czym tytuł ten odebrało mu Bugatti Veyron. Jednak McLaren F1 do dziś pozostaje najszybszym autem świata z silnikiem bez turbodoładowania.

W 1994 roku wprowadzając auto na rynek McLaren wycenił je na 540 tysięcy funtów brytyjskich. W 2008 roku wystawiono na aukcję jeden egzemplarz z zerowym przebiegiem i w idealnym stanie. Został sprzedany za ponad 2,5 miliona funtów.

Na początku tego roku McLaren zaprezentował swój kolejny supersamochód - model MP4-12C. Czy powtórzy sukces kultowego F1?

W 2006 roku taki test McLarena przygotował kanał Discovery:

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA