McLaren P1 LM - będzie atak na rekord toru Nurburgring

Firma o włosko brzmiącej nazwie Lazante to renomowana stajnia przygotowująca auta do wyścigów. To oni stoją za pewnym sukcesem McLarena z 1995 roku.

W 1995 roku McLaren z legendarnym modele F1 GTR wygrał 24 h Le Mans. Jednak za tym sukcesem stała właśnie firma Lanzante, które przygotował auto do rywalizacji na torze. Przedsiębiorstwo w latach 70. ubiegłego wieku założył Paul Lazante, a obecnie za sterami stoi jego syn Dean Lazante.

"Widzieliśmy, co drogowa wersja auta potrafi i z symulacji wiemy czego może dokonać nasz samochód (P1 LM - przyp. redakcji). Kenny Brack wykonuje dla nas jazdy testowe, wiec mamy odpowiedniego człowieka do tej roboty." Tak Dean Lazante skomentował serwisowi Autocar temat rekordu na torze Nürburgring.

Warto dodać, że McLaren nigdy nie zdradził jaki czas przejazdu na "Północnej Pętli" uzyskał McLaren P1. Dla porównania dodajmy, że bezpośredni konkurent, czy Porsche 918 Spyder osiągnął 6 minut i 57 sekund. Być może czas przejazdu P1 nie był rewelacyjny i szeroko zakrojony plan na bicie rekordu zakłada użycie ekstremalnej wersji - P1 LM, która charakteryzuje się mocą 1000 KM.

Przypomnijmy, że McLaren nie jest jedynym producentem, który w najbliższym czasie chce zaatakować rekord toru Nürburgring. Również Koenigsegg z modele One:1 ma chrapkę na ten prestiżowy tytuł - "najszybszego, drogowego auta na Północnej Pętli". Ostatnie testy szwedzkiego hiper auta zakończyły się potężną kraksą, z której na szczęście kierowca wyszedł bez szwanku.

McLaren, a w zasadzie Lazante zbuduje tylko 5 egzemplarzy P1 LM. I co ciekawe będą to samochody przebudowane z istniejących już egzemplarzy wyścigowego P1 GTR.

REKLAMA