REKLAMA

McLaren Senna Carbon Theme - jeden z pięciu

Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć po prezentacji McLarena Senny, a specjaliści z McLarena juz pokazali jego ekstremalną wersję Carbon Theme. Tylko popatrzcie!

McLaren Senna Carbon Theme
McLaren Senna Carbon Theme

McLaren pokazał niedawno to, na co wszyscy czekaliśmy. Oto nadjechał McLaren Senna. Hipersamochód godny nieodżałowanego mistrza Formuły 1 Ayrtona Senny, który swoje trzy mistrzowskie tytuły - w 1988, 1990 i 1991 roku - wywalczył właśnie z zespołem McLarena.

Samochód, a raczej hipersamochód, jest określany najbardziej ekstremalnym drogowym autem w historii. Skonstruowane jest do bicia torowych rekordów i jazdy na limicie przyczepności, ale przy tym ma drogową homologację i można nim podróżować po drogach publicznych.

REKLAMA

McLaren Senna Carbon Theme fot. materiały prasowe
McLaren Senna Carbon Theme

Konstruktorom sporo czasu zajęło dopracowanie nadwozia, ze wszystkimi przetłoczeniami, kanałami powietrznymi i estetycznymi akcentami - jak choćby szyby w dolnej części drzwi - ale warto było czekać. McLaren Senna wygląda niesamowicie dynamicznie, wręcz agresywnie, a uwagę zwraca potężne tylne skrzydło, które ma zapewnić odpowiedni docisk aerodynamiczny.

Ultralekka konstrukcja z włókna węglowego to mocno przebudowany McLaren 720S. Dla oszczędności masy nawet tarcze hamulcowe wykonane są z włókna węglowego z dodatkiem materiałów ceramicznych.

REKLAMA

McLaren Senna Carbon Theme
McLaren Senna Carbon Theme

Teraz McLaren Special Operations (MSO) poszło o krok dalej, prezentując pierwszą z pięciu specjalnych wersji Senny. Nazywa się Carbon Theme i jak sama nazwa wskazuje, nadwozie wręcz epatuje włóknem węglowym. Pakiet składa się z 67 elementów, a jego przygotowanie zajęło inżynierom 1000 godzin.

McLaren Senna Carbon Theme wyróżnia się połączeniem żółtego lakieru i surowego karbonu. Opcjonalnie można zamontować siedmioszprychowe koła Hybrid Carbon Fiber Wheel, opracowane przez MSO. Jedno koło waży - bez opony - raptem 7,5 kilograma, co jest wynikiem o 10 proc. lepszym niż w seryjnej Sennie.

REKLAMA

McLaren Senna Carbon Theme
McLaren Senna Carbon Theme

Przypomnijmy, że McLaren Senna na sucho waży zaledwie 1198 kilogramów, co czyni go najlżejszym samochodem drogowym od czasów legendarnego McLarena F1. Ten wynik oznacza masę o 220 kg niższą niż w przypadku modelu 720S - to tak dla porównania.

Do napędu McLarena Senny Carbon Theme służy ten sam 4-litrowy silnik V8 twin-turbo, który współpracuje z 7-stopniową, dwusprzęgłową skrzynią biegów, przenoszącą siły napędowe na tylną oś. A jest co przenosić. Maksymalna moc sięga 800 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy to 800 Nm.

REKLAMA

McLaren Senna Carbon Theme
McLaren Senna Carbon Theme

Producent z Woking nie podaje dokładnych danych odnośnie osiągów, określając je jedynie jako "dzikie". Szacuje się, że sprint do "setki" może trwać w granicach 2,5-3 sekund, a maksymalna prędkość sięgnie nawet 320 km/h.

W kabinie panuje surowy minimalizm, co oznacza głęboko wytłoczone skorupy foteli, prawie pozbawione materiałów tapicerskich. Przycisk uruchamiania silnika, przyciski otwierania szyb, a nawet klamki umieszczone zostały w panelu na podsufitce.

REKLAMA

McLaren Senna Carbon Theme
McLaren Senna Carbon Theme

McLaren wyprodukuje 500 egzemplarzy modelu P15 Senna, z czego każdy kosztować ma około 1 miliona dolarów. Właściwie to w tej chwili nie ma już o czym mówić, bo cała seria została sprzedana na pniu, a ostatni egzemplarz kosztował 2,7 mln dolarów. Dochód z aukcji, na której został sprzedany, przekazany będzie na cele charytatywne fundacji Ayrtona Senny.

McLarena Sennę Carbon Theme zobaczymy już za parę dni podczas salonu samochodowego w Genewie.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA