REKLAMA

McLaren Speedtail – godny następca McLarena F1

Oto on. McLaren Speedtail. Nowy król hipersamochodów. Następca legendarnego McLarena F1. Wygląda obłędnie i jest piekielnie szybki. Zobaczcie sami!

McLaren Speedtail Materiały prasowe
McLaren Speedtail, fot. McLaren

McLarena F1 nie trzeba nikomu przedstawiać. Niesamowity hipersamochód z lat 90. ubiegłego stulecia. Nazywany – wcale nie na wyrost – bolidem Formuły 1 w przebraniu samochodu. Powstał w liczbie 106 egzemplarzy i do dziś stanowi wzorzec wyrafinowanego okiełznania sił napędowych i aerodynamiki.

Teraz przed nami staje jego duchowy następca, na którego warto było czekać tyle lat. Oto McLaren Speedtail, który wygląda jak dzieło sztuki na kołach. Trochę też jak szalona wizja projektantów, którzy mieli za zadanie opracować koncepcję hiperauta przyszłości. Z tą różnicą, że nie jest to ani koncept, ani kwestia przyszłości. To auto gotowe do jazdy już teraz.

Cały projekt nadwozia podporządkowany jest aerodynamice, by pędzić z jak największą prędkością po raczej prostej drodze. Do superszybkiego pokonywania zakrętów wybrać należy McLarena Sennę.

REKLAMA

REKLAMA

Niska, szeroka i długa sylwetka ma za zadanie przecinać powietrze i przeć do przodu. Patrząc na samochód od góry, widzimy inspirację naturą i najbardziej opływowym kształtem, jaki istnieje – kroplą wody. Dla zapewnienia optymalnego przepływu powietrza, lusterka zastąpiono kamerami, które w trybie „Velocity”, nastawionym na osiągi, chowają się, przy jednoczesnym obniżeniu auta o kolejne 35 mm.

McLaren SpeedtailMateriały prasowe
McLaren Speedtail, fot. McLaren

Zwróciliście zapewne uwagę na przednie koła, które przykryte są na pozór mało efektownym kołpakiem. Osłona ta jest jednak wyrafinowanym rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć zawirowania powietrza. Wykonano ją z włókna węglowego. Co ciekawe, w czasie jazdy nie kręci się ona razem z kołem, a pozostaje nieruchoma.

McLaren SpeedtailMateriały prasowe
McLaren Speedtail, fot. McLaren

REKLAMA

Kolejny „smaczek” to tylne spoilery, których... nie widać. Jeśli zastanawiacie się, gdzie i czy w ogóle projektanci o nich pamiętali, to uspokajamy. Są, ale stanowią jedną całość ze skorupą nadwozia, a w czasie jazdy tylna część po prostu wygina się ku górze. Inżynieria materiałowa najwyższych lotów, bo przecież wiadomo, że włókno węglowe, z którego wykonano karoserię, jest supersztywne. A tu mamy do czynienia z jego efektownym wyginaniem.

McLaren SpeedtailMateriały prasowe
McLaren Speedtail, fot. McLaren

Przejdźmy do wnętrza. W oczy rzuca się koncepcja znana z McLarena F1, czyli centralnie umieszczony fotel kierowcy i dwa miejsca dla pasażerów z tyłu po bokach. To jedyny współczesny hipersamochód, w którym podróżować mogą aż trzy osoby

REKLAMA

REKLAMA

A podróżować będą w towarzystwie ogromnych dawek adrenaliny, tłoczonych do krwiobiegu, bo McLaren Speedtail przyspiesza w czasie niespełna 13 sekund… do 300 km/h. Przyspieszenia do „setki” nie podano, bo dzieje się to w mgnieniu oka. Z kolei sprint do 300 km/h jest tu krótszy niż u wielkich rywali, z Bugatti Chironem na czele.

Maksymalna prędkość McLarena Speedtail przekracza natomiast barierę 400 km/h – dokładnie o 2 km/h. To się nazywa hipersamochód! Do jego napędu służy bliżej nieokreślone połączenie hybrydowe – spalinowo-elektryczne. Wiemy tyle, że ma łącznie 1036 KM mocy, a całość waży raptem 1430 kg.

REKLAMA

McLaren Speedtail powstanie w ściśle ograniczonej liczbie… 106 egzemplarzy. Tak jak model F1. Każdy z nich kosztuje – po przeliczeniu – po 8,5 miliona złotych. I jak to w przypadku tego typu aut bywa, cała seria ma już swoich właścicieli. Pierwsze egzemplarze trafią do nich jednak dopiero w 2020 roku.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA