McLaren - film o legendzie

Dobra wiadomość – film zapowiada się epicko. Zła jest taka, że na razie nie zanosi się na to, żeby można go było oglądnąć w polskim kinie.

McLaren

Bruce McLaren to legenda – kierowcy wyścigowy, który zbudował jedną z najsłynniejszych marek na samochodowej planecie. Historia jego życia to w zasadzie gotowy scenariusz filmu. Tytuł produkcji, która pokazywana jest w kinach na całym świecie, to po prostu "McLaren".

Kierowca wyścigowy, wynalazca, inżynier, technik – Bruce McLaren, urodzony w 1937 r. w Nowej Zelandii, w wieku dziewięciu lat doznał poważnej kontuzji biodra, przez dwa lata chodził w szynach a po wypadku jego lewa noga była krótsza niż prawa. Potem często lekko utykał.

Nie przeszkodziło mu to zostać jednym z najmłodszych zwycięzców wyścigu Formuły 1 – w 1959 r. wygrał Grand Prix USA, startując w teamie Coopera, obok takiej gwiazdy jak Jack Brabham, który szybko zauważył talent młokosa. McLaren miał wtedy 22 lata. Kolejne zwycięstwo, w nowym sezonie (pierwsze odniósł w grudniu, kolejne w lutym), zgarnął w Argentynie. Na swoim koncie ma również zwycięstwo w GP Monako w 1962 r.

Rok po tym zwycięstwie McLaren założył przedsiębiorstwo Bruce McLaren Motor Racing Ltd., która istnieje do dzisiaj i nazywa się po prostu McLaren. W barwach swojego zespołu zadebiutował podczas GP Monako w 1966 r. Pierwsze i jedyne zwycięstwo w swoim samochodzie odniósł dwa lata później w GP Belgii. Bruce wygrał również wyścig Le Mans w barwach Forda (jadąc modelem GT40). 

Bruce McLaren zginął na torze w Goodwood w 1970 r. podczas testu własnego auto, w którym oderwało się skrzydło i samochód uderzył w wieżę sędziowską. Kierowca zginął na miejscu.

Film "McLaren" to zbiór ujęć historycznych oraz współczesnych wypowiedzi osób, które miały okazję pracować z Brucem McLarenem. Wśród nich pojawiają się znane postacie, choćby Sir Jackie Stewart, Mario Andretti czy Emmerson Fittipaldi. 

Wg oficjalnej strony filmu (mclarenfilmusa.com) Polska nie jest niestety liście krajów, w których będzie on dystrybuowany oficjalnymi kanałami. Poniżej prezentujemy przejmujący zwiastun produkcji.

REKLAMA
REKLAMA