Mercedes BlueZERO!

Mercedes BlueZERO
Mercedes BlueZERO
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 83 148 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4
SPRAWDŹ OFERTY

BlueZero stawia przede wszystkim na ekologię. To auto, które może mieć napęd elektryczny, wodorowy lub hybrydowy. Koncepcyjny Mercedes ma różne oznaczenia, w zależności od rodzaju zastosowanego układu napędowego. Mamy więc:

- BlueZERO E-CELL z akumulatorowym napędem elektrycznym i zasięgiem do 200 km na samym napędzie elektrycznym; 
- BlueZERO F-CELL (ogniwo paliwowe) o zasięgu znacznie powyżej 400 km na samym napędzie elektrycznym;
- BlueZERO E-CELL PLUS o napędzie elektrycznym, wyposażony również w silnik spalinowy jako generator prądu (do wydłużenia zasięgu).

Wszystkie trzy warianty BlueZERO bazują na unikatowej architekturze pojazdu o "sandwiczowej" budowie podłogi, którą Mercedes-Benz wprowadził dziesięć lat temu - początkowo dla Klasy A, potem również B. Oznacza to, że wszystkie elementy układu napędowego umieszczono pod podłogę, co pozwala na uzyskanie niskiego środka ciężkości, oszczędność miejsca oraz wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo podróżnych w razie wypadku. 

Mierząc zaledwie 4,22 m długości, modele BlueZERO łączą w sobie zwarte kształty nadwozia z wszechstronnym wnętrzem oraz dużym bagażnikiem. Pięć pełnowartościowych siedzeń, ładowność ok. 450 kg i bagażnik o pojemności 500 l czynią z tych aut praktycznych towarzyszy na co dzień. 

Wszystkie trzy modele BlueZERO mają przedni napęd, co jest typowe dla aut tej klasy. Inżynierowie Mercedesa stworzyli modularny system, który obejmuje kilka składników napędowych, które można bardzo elastycznie łączyć. Obejmują one najnowocześniejsze, chłodzone cieczą litowo-jonowe akumulatory o pojemności do 35 kWh oraz kompaktowy silnik elektryczny o maksymalnej mocy 100 kW (moc stała: 70 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 320 Nm.

Wszystkie trzy warianty przyspieszają do 100 km/h w czasie poniżej 11 s. Ich prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 150 km/h, by zapewnić optymalny zasięg i wydajność.

Poczynając od 2009 roku Mercedes ma na niewielką skalę wytwarzać auta z ogniwami paliwowymi. Natomiast niskoseryjna produkcja Mercedesów z napędem wyłącznie elektrycznym (akumulatorowym) rozpocznie się w roku 2010. 

Źródło: Mercedes

 

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA