REKLAMA

Mercedes CLA – pierwsze zdjęcia

Na targach CES w Las Vegas Mercedes zaprezentował nową generację modelu CLA.

Mercedes CLA 2019 Materiały prasowe
Mercedes CLA 2019

Po serii zapowiedzi nowego modelu Mercedes wreszcie zaprezentował światu nową generację eleganckiego sedana-coupe, Mercedesa CLA. Auto jest nieco większe od poprzednika, a stylistycznie upodobniło się do większego Mercedesa CLS.

Pozostając przy wymiarach, nowy Mercedes CLA ma 4688 mm długości i 1830 mm szerokości. Jest zatem o 48 mm dłuższy i o 53 mm szerszy od ustępującego modelu. Większy o 30 mm jest też rozstaw osi. Wszystko to oznacza więcej miejsca dla pasażerów w kabinie.

Sylwetka nowego CLA jest już na pierwszy rzut oka bardzo smukła i opływowa. I rzeczywiście, Mercedes mocno pracował nad aerodynamiką, dążąc do obniżenia współczynnika oporu powietrza. Końcowy wynik równy 0,23 jest co prawda o 0,01 słabszy od poprzedniej generacji, ale zważywszy na nieco większą powierzchnię przodu, jest to duże osiągnięcie.

Zobacz także: znamy polskie ceny Mercedesa Klasy A sedan

REKLAMA

Mercedes CLA 2019 Materiały prasowe
Mercedes CLA 2019

Do napędu nowego Mercedesa CLA na początek służyć będzie turbodoładowany silnik czterocylindrowy o pojemności 2 litrów, generujący moc 225 KM i moment obrotowy na maksymalnym poziomie 350 Nm. Model oznaczony jako CLA 250 sparowany będzie z dwusprzęgłową przekładnią automatyczną o siedmiu biegach.

Szczegóły pełnej oferty napędów poznamy niebawem. Póki co przedstawiciele Mercedesa przyznają, że paleta silników Mercedesa CLA będzie w większości zbieżna z tym, co dostajemy obecnie w nowej Klasie A. Dostępny będzie również napęd czterech kół 4Matic.

W nowym Mercedesie CLA inżynierowie za cel postawili sobie poprawę prowadzenia i dynamiki jazdy. Pomoże w tym poszerzony rozstaw kół – z przodu o 63 mm, a z tyłu o 53 mm, w porównaniu do poprzednika. Obniżony został przy tym środek ciężkości, a wszystko to, według zapewnień twórców, daje świetny efekt. Mercedes twierdzi nawet, że nowy CLA ma najbardziej sportową charakterystykę ze wszystkich nowych kompaktów marki.

Zobacz także: Mercedes-AMG A35 4MATIC - znamy polską cenę

REKLAMA

Mercedes CLA 2019 Materiały prasowe
Mercedes CLA 2019

W kabinie Mercedesa CLA poczuć się można dokładnie tak, jak w pozostałych modelach Klasy A. Mamy tu więc przede wszystkim szeroki, podwójny ekran, na wzór dwóch ustawionych poziomo, obok siebie, tabletów.

Na pokładzie obecny jest oczywiście system MBUX w ulepszonej formie. Przykładowo, asystent głosowy „Hej, Mercedes” jest teraz w stanie rozpoznawać i odpowiadać na znacznie bardziej skomplikowane zapytania. Co więcej, nie myli już poleceń z rozmowami podróżujących. Zamiast tego reaguje wyłącznie na komendy tego użytkownika, który jako ostatni wypowiedział hasło „Hej, Mercedes” w celu aktywacji systemu.

Asystent Wnętrza działa w trybie bezdotykowym, zarówno w świetle dziennym, jak i w całkowitej ciemności. Pozwala on na sterowanie funkcjami poprzez ekran, z użyciem gestów dłoni. System jest w stanie rozróżnić intencje kierowcy i pasażera z przodu, wiedząc na przykład dla kogo aktywować funkcję masażu fotela, itp.

REKLAMA

Mercedes CLA 2019 Materiały prasowe
Mercedes CLA 2019

Są i inne funkcje, które można intuicyjnie obsługiwać bez potrzeby „trenowania” odpowiednich gestów: na przykład w ciemności lampkę do czytania włącza się lub wyłącza poprzez krótkie wyciągnięcie dłoni w kierunku lusterka wstecznego. Jeśli po zmroku kierowca sięgnie do niezajętego fotela, oświetlenie samo się włączy. Dzięki temu łatwiej znaleźć leżące na siedzeniu przedmioty. Gdy tylko dłoń zostanie cofnięta, światło automatycznie zgaśnie.

W ciągu pierwszego roku po debiucie nowy CLA będzie dostępny także w specjalnej, limitowanej wersji Edition 1. Jej wyjątkowy charakter podkreśli wiele wizualnych akcentów, wyróżniających ją zarówno w zakresie wyglądu zewnętrznego, jak i wystroju wnętrza.

Nowy CLA będzie wytwarzany w węgierskiej fabryce Mercedes-Benz w Kecskemét. Pierwsze egzemplarze modelu trafią na europejski rynek w maju 2019 r.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA