Mercedes EQB – elektryczna wersja GLB

Mercedes EQB to elektryczny SUV oparty wprost na Mercedesie GLB, który zadebiutował właśnie podczas salonu samochodowego w Szanghaju.

Mercedes EQB fot. materiały prasowe
Mercedes EQB

Na razie mamy do czynienia z prezentacją Mercedesa EQB w specyfikacji na rynek chiński, która będzie montowana w Pekinie i trafi do salonów w tym roku. Europejska odmiana pojawi się również w 2021 roku i będzie powstawać na Węgrzech, w zakładach Kecskemet. Akumulatory do układu napędowego wytwarzane są z kolei w niemieckim Kamenz i w polskiej fabryce koncernu w Jaworze.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Mercedes EQB – siedem miejsc w SUV-ie

Nowy Mercedes EQB oferuje przestrzeń dla wielu rodzinnych konfiguracji czy różnorodnych potrzeb transportowych. Zapewnia mu to wyjątkową pozycję nie tylko w segmencie kompaktowych SUV-ów, ale przede wszystkim wśród samochodów elektrycznych. Z dwóch siedzeń w trzecim rzędzie mogą korzystać osoby o wzroście do 1,65 m, ale można tam również zamontować foteliki dziecięce.

Mercedes EQBfot. materiały prasowe
Mercedes EQB

W Chinach nowy EQB debiutuje w topowym wariancie w linii AMG, z napędem o mocy 215 kW (292 KM). W Europie od chwili rynkowej premiery modelu klienci będą mieli do wyboru kilka odmian, w tym z napędem na przednie i wszystkie koła o różnej mocy, w tym ponad 200 kW (272 KM). Użyteczna pojemność akumulatora (netto) w europejskiej odmianie modelu wynosi 66,5 kWh. Planowana jest również wersja o szczególnie dużym zasięgu, a zużycie energii elektrycznej w przypadku wersji EQB 350 4MATIC w Europie w mieszanym cyklu WLTP wynosi 19,2 kWh/100 km, co daje zasięg 419 km.

W tym roku Mercedes podjął ofensywę w zakresie elektryfikacji gamy modelowej, bowiem łącznie na rynek trafią cztery nowe modele Mercedes-EQ z napędem elektrycznym: EQA, EQB, elektryczna biznesowa limuzyna EQE oraz topowy EQS, pokazany parę dni temu. Z kolei rodzina hybryd plug-in Mercedesa, która już teraz liczy ponad 20 wariantów, wzbogaci się o zelektryfikowane odmiany Klasy C i Klasy S.

REKLAMA

Mercedes EQB – wymiary i pojemności

Wróćmy jednak do głównego bohatera, czyli modelu EQB. Jego nadwozie, bliźniacze z modelem GLB, ma wymiary: długość/szerokość/wysokość: 4684/1834/1667 mm. Po GLB model EQB odziedziczył też duży rozstaw osi (2829 mm), pojemne wnętrze oraz trzeci rząd foteli z dwoma dodatkowymi, pojedynczymi siedzeniami.

Kabina okazuje się wyjątkowo przestronna, w szczególności jeśli chodzi o miejsce nad głową w pierwszym i drugim rzędzie oraz na kolana w drugim. Obszerny jest również bagażnik, o pojemności od 495 do 1710 l lub od 465 do 1620 l (odpowiednio, odmiany 5- lub 7-osobowa) – to poziom kompaktowych kombi. Kanapa standardowo ma kilkustopniowo regulowane pochylenie oparć, a na życzenie jest oferowana z regulacją wzdłużną w zakresie 140 mm. Umożliwia to powiększenie bagażnika nawet o 190 l.

Mercedes EQBfot. materiały prasowe
Mercedes EQB

W kabinie na kierowcę czeka panoramiczny kokpit, sterowanym za pośrednictwem systemu multimedialnego MBUX (Mercedes-Benz User Experience). Solidność wnętrza podkreślają elementy ozdobne przypominające aluminiowe rury – to nawiązanie do pojazdów terenowych. Umieszczono je na drzwiach, w konsoli środkowej oraz na desce rozdzielczej po stronie pasażera.

Na koniec ładowanie. Korzystając z ładowarki pokładowej, EQB można ładować z mocą do 11 kW prądem przemiennym (AC) – w domu albo na publicznych stacjach ładowania. Jest też możliwość szybszego ładowania prądem stałym (DC). W zależności od stanu naładowania i temperatury wysokonapięciowego akumulatora EQB ładuje się na odpowiedniej stacji z mocą do 100 kW. W takim przypadku czas potrzebny na uzupełnienie poziomu energii z 10 do 80 proc. wynosi niewiele ponad 30 min.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA