Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019

Na Poznań Motor Show 2019 Mercedes zaprezentował pierwszego elektrycznego SUV-a i zarazem pierwszy model z rodziny EQ. Oto Mercedes EQC.

Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Mercedes EQC, który był jedną z gwiazd stoiska marki podczas targów motoryzacyjnych Poznań Motor Show 2019, jest pierwszym w pełni elektrycznym modelem marki z rodziny EQ. Można się spodziewać, że odbierze Tesli sporo klientów.

Zaprezentowany po raz pierwszy jesienią 2018 roku w Paryżu Mercedes EQC jest dużym SUV-em o nierzucającej się w oczy stylistyce. Projektanci nie zdecydowali się tu na szokowanie swoich klientów awangardowym wyglądem, co fani aut spod znaku gwiazdy na pewno docenią.

Samochód ma zgrabne nadwozie o wyważonych proporcjach. Przy długości ponad 4,76 metra i szerokości ponad 1,88 metra sprawia wrażenie kompaktowego z zewnątrz, ale zapewniam, że w środku miejsca jest w bród. Rozstaw osi mierzący ponad 2,87 metra oraz niskie ułożenie baterii sprawiają natomiast, że w środku miejsca nad głowami pasażerów, ani też na ich nogi, nie zabraknie. Bagażnik pomieści około 500 litrów.

Zobacz także: wszystkie premiery Poznań Motor Show 2019

Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Przedni pas ma potężny, charakterystyczny grill z dużym logo marki. Pod nim poprowadzony jest szeroki, ciemny pas, który łączy oba reflektory. Tył z kolei przypomina trochę stylistykę SUV-ów Porsche, z zaokrąglonymi kształtami i wąskimi kloszami, połączonymi świetlną listwą.

W kabinie samochodu też obyło się bez rewolucji. Jest czytelnie i przejrzyście. Uwagę zwraca element obecny w innych nowych Mercedesach – długi ciąg ekranów dotykowych na desce rozdzielczej. Opcje systemu wybierać można też za pomocą wielofunkcyjnego gładzika.

Samochód napędzany jest dwoma silnikami elektrycznymi, umieszczonymi przy obu osiach, dając w sumie napęd na cztery koła. Do dyspozycji kierowcy pozostaje łączna moc 300 kW, czyli 408 KM. Dodając do tego moment obrotowy na poziomie 765 Nm, dostajemy prawdziwie sportową kombinację.

Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,1 sekundy, co przy masie własnej ponad 2,42 tony – w tym 650 kg baterii – jest bardzo dobrym wynikiem. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć EQC, wynosi 180 km/h – jest ograniczona elektronicznie.

Jeśli chodzi o możliwości baterii – ma ona pojemność 80 kWh – przy spokojnej jeździe pełne jej naładowanie wystarczy na pokonanie ponad 450 kilometrów, przy średnim zużyciu 22,2 kWh/100 km, mierzone wg cyklu NEDC.

Dostępne są cztery poziomy charakterystyki pracy układu napędowego – Comfort, Eco, Max Range oraz Sport. Programy nastawione na oszczędzanie energii zmieniają twardość pedału przyspieszenia, zachęcając kierowcę do spokojnej jazdy. Łopatkami przy kierownicy zmieniać można też poziom odzyskiwania energii.

Zobacz także: Audi SQ5 TDI - 700 Nm pod maską!

Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019 Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Poznań Motor Show 2019, fot. Michał Szymaczek

Standardowo Mercedes EQC przystosowany jest do ładowania zarówno z domowego gniazdka, szybszego uzupełniania energii przy pomocy montowanego w domu urządzenia Mercedes Wallbox (trzykrotnie szybsze ładowanie), jak i w stacjach szybkiego ładowania.

Jak podaje producent, samochód obsługuje standardy CCS w Europie i USA, CHAdeMO w Japonii czy GB/T w Chinach. Może być „tankowany” prądem 110 kW, pozwalając uzupełnić zapas energii od poziomu 10 do 80 proc. naładowania w 40 minut.

Mercedes EQC jest poza tym naszpikowany najnowszymi osiągnięciami inżynierów, począwszy od zaawansowanych systemów łączności, poprzez inteligentną nawigację i planowanie trasy z uwzględnieniem punktów ładowania, aż po układy zwiększające bezpieczeństwo i wspomagające kierowcę w czasie jazdy.

Produkcja Mercedesa EQC odbywa się w niemieckich zakładach w Bremie, natomiast baterie powstają w fabryce w Kamenz.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Zobacz również:
REKLAMA