Mercedes EQS SUV. Rusza sprzedaż luksusowego SUV-a

Pierwszy całkowicie elektryczny luksusowy SUV marki Mercedes-EQ to EQS SUV. Samochód wchodzi właśnie do sprzedaży, na początek w trzech wersjach napędu. Ceny startują od blisko 600 tys. zł.

Mercedes EQS SUV fot. materiały prasowe
Mercedes EQS SUV

Mercedes EQS, nazywany elektryczną Klasą S, pojawił się w zeszłym roku i wprowadził niemiecką markę w świat luksusowych limuzyn napędzanych wyłącznie silnikami elektrycznymi. Teraz do rodziny EQS dołącza nowość, jaką jest zapowiadany już wcześniej model EQS SUV. Jego wnętrze daje podobne rozwiązania, jak EQS, z gigantycznym ekranem Hyperscreen włącznie, a także 7 miejsc lub 2100 litrów bagażnika. Zasięg z kolei ma dochodzić do 660 km, co pozwoli na pokonanie większych dystansów w podróży.

Mercedes EQS SUVfot. materiały prasowe
Mercedes EQS SUV

Mercedes EQS SUV – cennik

W chwili wprowadzenia na rynek gama modelu Mercedes EQS SUV obejmuje trzy warianty: EQS 450+ oraz EQS 450 4MATIC – każdy o mocy 360 KM, a także EQS 580 4MATIC o mocy 544 KM. Ceny rozpoczynają się od 590 800 zł za odmianę EQS 450+. Mercedes EQS 450 4MATIC kosztuje 608 800 zł, a EQS 580 4MATIC – 736 300 zł. Samochody można zamawiać już w polskich salonach Mercedes-Benz, a pierwsze egzemplarze dotrą do klientów w Europie w grudniu 2022 r. Produkcją elektrycznego SUV-a zajmują się amerykańskie zakłady marki w Tuscaloosie.

Mercedes EQS SUVfot. materiały prasowe
Mercedes EQS SUV

Mercedes EQS SUV – wyposażenie

Zacznijmy od przestrzeni w kabinie i jej zagospodarowania. Drugi rząd siedzeń EQS SUV-a standardowo można regulować elektrycznie. Opcjonalnie dostępny jest trzeci rząd siedzeń z dwoma dodatkowymi pojedynczymi fotelami (9210 zł; na życzenie z funkcją podgrzewania, za dopłatą 2072 zł). Siedzenia są mechanicznie chowane w podłodze bagażnika. Po ich złożeniu powstaje równa powierzchnia. W przypadku zamówienia dodatkowych foteli standardem dla drugiego rzędu siedzeń jest funkcja Easy Entry, ułatwiająca zajmowanie miejsc.

Do wyboru są dwa zróżnicowane style nadwozia i wnętrza, różniące się szczegółami wykończenia. Standardem jest linia wyposażenia Electric Art. Na życzenie model EQS SUV można zamówić w linii wyposażenia AMG, która z zewnątrz wyróżnia się obręczami kół i stylizacją AMG, a wewnątrz – m.in. elementami z drewna lipowego, skórzaną tapicerką, sportowymi fotelami i sportową kierownicą wykończoną skórą nappa.

Mercedes EQS SUVfot. materiały prasowe
Mercedes EQS SUV

Bazowa specyfikacja modelu EQS SUV jest bogato wyposażona, w tym w:

 • inteligentne reflektory Digital Light z funkcją projekcji oraz adaptacyjnym asystentem świateł drogowych Highbeam Plus,
 • 21-calowe obręcze,
 • lakier metalizowany,
 • centralną poduszkę powietrzną,
 • pakiet lusterek,
 • elektrycznie sterowaną pokrywę bagażnika,
 • elektrycznie regulowane przednie fotele z pamięcią ustawień,
 • klimatyzację automatyczną Thermatic,
 • tapicerkę Artico,
 • pakiet asystenta jazdy Plus (w tym adaptacyjny tempomat oraz aktywnych asystentów utrzymania i zmiany pasa ruchu),
 • rozszerzoną rzeczywistość dla systemu MBUX,
 • dach panoramiczny,
 • pakiet parkowania z kamerami 360°,
 • aktywne oświetlenie Ambiente,
 • zawieszenie pneumatyczne Aitmatic,
 • ładowarkę pokładową AC 11 kW,
 • pakiet ochrony przed kradzieżą Urban Guard Plus,
 • skrętną tylną oś 4,5°.

Najważniejsze elementy wyposażenia dodatkowego zostały z kolei połączone w pakiety: AMG Advanced Plus, AMG Premium, AMG Premium Plus oraz AMG Business Class. W skład droższych pakietów wchodzą elementy zawarte w tych tańszych plus wyposażenie dodatkowe. Na przykład AMG Premium obejmuje zawartość pakietu AMG Advanced Plus i uzupełnia go m.in. o skrętną tylną oś 10°, klimatyzowane przednie fotele, wyświetlacz head-up, system nagłośnienia Burmester surround, asystenta wnętrza MBUX oraz klimatyzację automatyczną Thermotronic.

Wiele opcji można także zamawiać osobno. Należą do nich na przykład podsufitka Microcut (9210 zł), pakiet skórzany nappa Exclusive ze skórzaną tapicerką nappa Exclusive oraz wykończeniem z drewna orzechowego z otwartymi porami w stylu pokładu statku (40 295 zł) czy hak holowniczy współpracujący z systemem ESP (4835 zł). Holowanie ułatwia asystent manewrowania z przyczepą (2015 zł), który automatycznie kontroluje kąt skrętu holującego pojazdu do prędkości 5 km/h i na drodze o nachyleniu do 15 proc. Dostępna jest też osłona chłodnicy o diamentowej strukturze – z trójwymiarowym wzorem gwiazdy nawiązującym do oryginalnej gwiazdy Daimler-Motorengesellschaft, zarejestrowanej jako znak towarowy w 1911 r. (1900 zł).

Mercedes EQS SUVfot. materiały prasowe
Mercedes EQS SUV

Ładowanie w taryfach Mercedes me Charge

Na koniec warto dodać, że od czerwca 2022 r., w ramach usługi Mercedes me Charge, oferowane są trzy nowe taryfy ładowania, dostosowane do indywidualnego stylu eksploatacji. Każdy kupujący model EQS SUV, po zarejestrowaniu się w Mercedes me Charge, zostanie początkowo objęty taryfą Mercedes me Charge L, przeznaczoną dla klientów podróżujących na duże odległości. Przez pierwszy rok będzie mógł korzystać z taryfy bez opłaty podstawowej.

Więcej o modelu Mercedes EQS SUV przeczytacie tutaj, w naszym materiale z premiery.⁣

REKLAMA