REKLAMA

Mercedes G 350d. Najoszczędniejszy w historii

Niedawno do oferty nowej generacji Mercedesa Klasy G dołączyła bazowa wersja G 350d.

Mercedes G 350d Materiały prasowe
Mercedes G 350d

Nowa Klasa G Mercedesa weszła do sprzedaży już ponad pół roku temu, w czerwcu 2018 roku. Teraz gamę napędów rozszerza kolejna, bazowa wersja wysokoprężna o oznaczeniu G 350d, która ma być mocna, ale przede wszystkim superoszczędna. Tak, jak Gelenda jeszcze nigdy nie była.

Nabywcy nowej Klasy G mają teraz do wyboru odmiany:

  • G 350d, która według danych fabrycznych ma spalać między 9,6 a 9,8 l/100 km;
  • G 500, która według producenta potrzebuje średnio 11,5-12,1 l/100 km;
  • AMG G 63, która spala średnio 13,1 l/100 km.

Mercedes G 350d – nowy silnik

Nowy silnik wysokoprężny o oznaczeniu OM 656 to zaawansowana technicznie jednostka napędowa, która wyróżnia się m.in.: stopniowanymi misami spalania, dwustopniowym turbodoładowaniem oraz zmiennymi fazami rozrządu CAMTRONIC.

Ten nowy 6-cylindrowy rzędowy silnik Diesla sprawia, że G 350d jest najbardziej jak dotąd wydajną wersją kultowej Gelendy. Jednostka generuje moc 286 KM przy 3400-4600 obr./min i maksymalny moment obrotowy o wartości 600 Nm, dostępny w zakresie 1200-3200 obr./min.

Takie wartości pozwalają potężnemu samochodowi terenowemu na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 7,4 sekundy, podczas gdy rozpędzanie kanciastego auta kończy się dopiero przy wartości 199 km/h.

Ten nowy 6-cylindrowy diesel został zaprojektowany z myślą o spełnieniu przyszłych norm emisji spalin (RDE – Real Driving Emissions, emisje w warunkach rzeczywistej jazdy). Wszystkie elementy odpowiedzialne za efektywne oczyszczanie spalin umieszczono bezpośrednio przy silniku. Pomaga to w szybszym uzyskaniu skuteczności działania katalizatora i filtra cząstek stałych.

Zobacz także: Mercedes G serii 461 wciąż w produkcji

REKLAMA

Mercedes G 350d Materiały prasowe
Mercedes G 350d

Wysokie standardy oczyszczania spalin osiągnięto tu dzięki zastosowaniu w układzie wydechowym dodatkowego katalizatora SCR (selektywna redukcja katalityczna) z katalizatorem nieprzereagowanego amoniaku (ASC). Przez dodanie czynnika AdBlue – wodnego roztworu mocznika – katalizator SCR ogranicza poziom tlenków azotu w spalinach.

W oszczędzaniu paliwa pomaga również funkcja żeglowania, dostępna w trybie jazdy ECO. Gdy kierowca zwolni pedał gazu, następuje rozłączenie sprzęgła przekładni. Prędkość obrotowa silnika spada do prędkości biegu jałowego, a oporów jazdy nie zwiększają w tym czasie siły kompresji i tarcia jednostki napędowej.

Mercedes G 350d – komfort

Klasa G okazuje się komfortowa nawet na długich trasach ze względu na wysoką kulturę pracy nowego silnika i dobre jego wyciszenie. Aby ograniczyć poziom hałasu, po raz pierwszy zastosowano aktywnie sterowane poduszki silnika.

REKLAMA

Mercedes G 350d Materiały prasowe
Mercedes G 350d

Przy niskich prędkościach, poniżej 5 km/h, ich zestrojenie jest miękkie, tak aby optymalnie tłumić przenoszenie drgań skrętnych na drabinkową ramę samochodu. Przy wyższych dwie poduszki automatycznie się usztywniają, co ma korzystny wpływ na komfort w zakresie wibracji oraz na dynamikę jazdy.

Mercedes G 350d – wyposażenie

Mercedes G 350d oferuje w standardzie szerszy zakres wyposażenia od poprzednika. Specyfikacja obejmuje m.in.:

  • wysokiej jakości skórzaną tapicerkę,
  • panel wskaźników obszyty syntetyczną skórą ARTICO,
  • wykończenie z drewna o otwartych porach,
  • system trybów jazdy DYNAMIC SELECT z nawet pięcioma programami do wyboru,
  • system Active Braking Assist.

Nowy wariant Mercedesa G 350d można już zamawiać u dealerów Mercedesa. Pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone wiosną tego roku.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA