REKLAMA

Mercedes GLB. Siedmiomiejscowy SUV

Zapowiadamy od dobrych paru lat Mercedes GLB w końcu ujrzał światło dzienne. SUV wygląda nowocześnie i ma bardzo przestronne wnętrze.

Mercedes GLB Materiały prasowe
Mercedes GLB
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 83 148 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4, kombi van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Pamiętacie może Mercedesa GLB Concept, o którym pisaliśmy niespełna dwa miesiące temu? Pisaliśmy wówczas, że choć GLB Concept jest modelem prototypowym, to spodziewamy się, że wersja produkcyjna będzie się raczej niewiele różnić od konceptu. Nie myliliśmy się.

Mercedes GLB - nadwozie

Mercedes GLB w gamie modelowej niemieckiego producenta znajdzie się pomiędzy modelami GLA i GLC. Tym, co odróżnia go od dwóch powyższych modeli, jest z pewnością stylistyka. Bardziej surowy, masywny i ukierunkowany na off-road GLB to auto, przy którym taki Mercedes GLA wygląda wręcz sportowo.

Siedmiomiejscowy SUV ma surowe kształty i pudełkowate nadwozie, które przywodzi na myśl pierwszego Mercedesa GLK, zastąpionego potem nieco bardziej ucywilizowanym GLC. W porównaniu do wersji koncepcyjnej, auto pozbawione zostało przyciągających wzrok dodatków, jak terenowe opony, bagażnik i lampy dachowe czy niektóre plastikowe nakładki. Mimo to wygląda świeżo i nowocześnie.

Zobacz także: najlepsze silniki roku 2019

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes GLB Materiały prasowe
Mercedes GLB

Dość krótka maska i długa, pozioma linia dachu sprawiają, że przy długości 4,63 metra samochód ma aż trzy rzędy siedzeń, mogące pomieścić do siedmiu pasażerów. Przy czym producent uprzedza, że w ostatnim rzędzie wygodnie podróżować mogą niewysokie osoby, najlepiej nie wyższe niż 165-168 cm.

Dla ich wygody i bezpieczeństwa zamontowano tak jednak i uchwyty na napoje, i boczne poduszki powietrzne, a także schowki i gniazda USB-C. W siedmiomiejscowej konfiguracji pasażerów wozić można jednak na krótkie podróże, bowiem bagażnik jest wówczas symboliczny. Znamy jego pojemność przy złożonym trzecim rzędzie i sięga ona 560 litrów.

Ewentualnie trzeci rząd może być dobrym miejscem dla dzieci, bo znalazły się tam dwa dodatkowe komplety zaczepów Isofix, pomijając te w drugim rzędzie. Producent podaje jeszcze, że kanapę można przesuwać, zyskując większy bagażnik, kosztem przestrzeni na nogi. Tej i tak jest jednak całkiem sporo, bo rozstaw osi sięga 2,83 metra – dla porównania jest to wynik o 10 cm lepszy niż w Klasie B.

Deska rozdzielcza Mercedesa GLB jest bardzo bliska tego, co spotykamy w innych nowych modelach Mercedesa – patrz Klasa A – i w zasadzie w stosunku do konceptu wersja produkcyjna różni się użytymi materiałami wykończeniowymi.

Zobacz także: Kia XCeed - nowy kompaktowy crossover

REKLAMA

Mercedes GLB Materiały prasowe
Mercedes GLB

Mercedes GLB – silniki

Gama silnikowa nowego GLB obejmuje 4-cylindrowe jednostki benzynowe i wysokoprężne. Bazowy silnik benzynowy M 282 o pojemności skokowej 1,33 litra w GLB 200 dysponuje funkcją odłączania cylindrów. Ma 163 KM mocy i 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Dwulitrowy silnik M 260 w GLB 250 4MATIC ma z kolei 224 KM mocy i maksymalny moment obrotowy na poziomie 350 Nm. Na przyspieszenie od 0 do 100 km/h mocniejszy silnik potrzebuje 6,9 sekundy. W Przypadku wersji GLB 200 trwa to 9,1 s.

Jeśli chodzi o diesle, są tu trzy wersje: GLB 200d i GLB 200d 4MATIC o mocy 150 KM i momencie obrotowym 320 Nm, a także GLB 220d 4MATIC o mocy 190 KM i momencie obrotowym 400 Nm. Czas sprintu do „setki” to odpowiednio: 9,0 s, 9,3 s oraz 7,6 s.

Nowy GLB jest produkowany w zakładzie w Aguascalientes (Meksyk), a w wersji na rynek chiński – w Pekinie. W salonach Mercedesa model zadebiutuje pod koniec tego roku.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA