REKLAMA

Mercedes Klasy A sedan – pierwsze zdjęcia

Czwarta generacja Mercedesa Klasy A urosła i stała się bardziej dojrzałym samochodem, a wyposażenie godne jest flagowej Klasy S. Teraz do gry wchodzi elegancki sedan, będący uzupełnieniem dla modelu CLA.

Mercedes Klasy A Sedan 2018 Materiały prasowe
Mercedes Klasy A Sedan 2018, fot. Mercedes
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Mercedes zaprezentował nową, czwartą już generację Klasy A w wersji sedan w kwietniu. Ale tamten model był przeznaczonym tylko dla Chin wariantem z przedłużonym rozstawem osi. Teraz wiemy już niemal wszystko o aucie dla Europejczyków.

Trzeba przyznać, że stylistyka trójbryłowego Mercedesa Klasy A prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Linia boczna jest proporcjonalna i wyważona, a dach nie opada tak mocno jak w tak zwanych czterodrzwiowych coupe pokroju CLS-a. Daje to większą przestrzeń nad głowami pasażerów, przy zachowaniu dużego bagażnika, mieszczącego 420 litrów.

Klasa A sedan mierzy 4549 mm długości, przy rozstawie osi sięgającym 2729 mm. To o 60 mm mniej niż w wariancie na rynek chiński. Pozostając przy nadwoziu warto nadmienić, że konstruktorom udało się uzyskać niezwykle niską wartość współczynnika oporu powietrza, który w tym modelu wynosi zaledwie 0,22.

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes Klasy A Sedan 2018 Materiały prasowe
Mercedes Klasy A Sedan 2018, fot. Mercedes

Nowa Klasa A ma nie tylko bardziej dojrzały i wyrafinowany design, będący rozwinięciem filozofii nazwanej przez Mercedesa "Sensual Purity" (zmysłowa wyrazistość), ale przede wszystkim wyposażona została w najnowsze osiągnięcia samochodowej elektroniki, nie mówiąc o nowej generacji silników.

Kabina Klasy A sedan jest tym, co znamy już z wersji hatchback. W zależności od wariantu, mamy tu różnej wielkości ekrany, wyglądające jak pionowo ustawione tablety. Standardowo oba wyświetlacze mają przekątną 7 cali, w wersji pośredniej jeden ma 7, a drugi 10,25 cali, natomiast topowa wersja to dwa 10,25-calowe ekrany.

REKLAMA

Mercedes Klasy A Sedan 2018
Mercedes Klasy A Sedan 2018

W nowej Klasie A Mercedes proponuje bardzo zaawansowaną technologię interfejsu MBUX (Mercedes Benz User Experience), wykorzystującego sztuczną inteligencję. Obsługa systemów jest teraz uproszczona, a asystent głosowy rozpoznaje komunikaty, ucząc się nowych wyrażeń, w tym nawet... powiedzonek. Język polski będzie jednak wśród języków z ograniczonym do podstawowych komend dostępem.

Jak to działa? Wypowiadając komendę "Hej Mercedes", można uruchomić większość systemów lub zmienić ich ustawienia. Co istotne, nie muszą to być nudne, sztywne komunikaty. Jeśli chcesz przyciszyć radio, możesz powiedzieć na przykład "jest za głośno", a kiedy chcesz podkręcić grzanie, powiedz "jest mi zimno".

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes Klasy A Sedan 2018 Materiały prasowe
Mercedes Klasy A Sedan 2018, fot. Mercedes

Prawie jak w Klasie S

Wspomnieliśmy, że Klasie A blisko będzie do Klasy S, jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa chociażby. W standardzie znajdzie się jest rozszerzony system awaryjnego hamowania Active Brake Assist, dostosowujący działanie do warunków.

Inny układ zadziała po włączeniu wycieraczek w trybie ciągłym, oznaczającym deszcz. Wtedy układ hamulcowy co jakiś czas "przetrze" tarcze z wodnego filmu, zwiększając tym samym tarcie w razie potrzeby nagłego zatrzymania.

REKLAMA

Mercedes Klasy A Sedan 2018
Mercedes Klasy A Sedan 2018

Silniki

W pierwszych miesiącach po premierze wybór będzie pomiędzy dwoma silnikami. Model A200 otrzyma 1,4-litrowy silnik o mocy 163 KM i 250 Nm momentu obrotowego. Z kolei diesel A 180d to silnik opracowany wspólnie z Renault - 116-konny o pojemności 1,5 litra i momencie 260 Nm.

Napęd w Mercedesie Klasy A przekazywany będzie na przednią oś lub na cztery koła w wariancie 4MATIC. Co ciekawe, najsłabsze wersje otrzymają z tyłu belkę skrętną, podczas gdy wielowahaczowe zawieszenie trafi do wszystkich mocniejszych odmian.

Produkcja modelu ruszy w 2019 roku. Bliżej tej daty poznamy też ceny samochodu.

Zobacz także:

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA