REKLAMA

Mercedes Klasy A sedan – polskie ceny

Czwarta generacja Mercedesa Klasy A urosła i stała się bardziej dojrzałym samochodem, a wyposażenie godne jest flagowej Klasy S. Teraz do gry wchodzi elegancki sedan, będący uzupełnieniem dla modelu CLA. Wiemy już, ile kosztuje.

Mercedes Klasy A Sedan 2018 Materiały prasowe
Mercedes Klasy A Sedan 2018, fot. Mercedes

Stylistyka trójbryłowego Mercedesa Klasy A prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Linia boczna jest proporcjonalna i wyważona, a dach nie opada tak mocno jak w tak zwanych czterodrzwiowych coupe pokroju CLS-a. Daje to większą przestrzeń nad głowami pasażerów, przy zachowaniu dużego bagażnika, mieszczącego 420 litrów.

Klasa A sedan mierzy 4549 mm długości, przy rozstawie osi sięgającym 2729 mm. To o 60 mm mniej niż w wariancie na rynek chiński. Pozostając przy nadwoziu warto nadmienić, że konstruktorom udało się uzyskać niezwykle niską wartość współczynnika oporu powietrza, który w tym modelu wynosi zaledwie 0,22.

Kabina Klasy A sedan jest tym, co znamy już z wersji hatchback. W zależności od wariantu, mamy tu różnej wielkości ekrany, wyglądające jak pionowo ustawione tablety. Standardowo oba wyświetlacze mają przekątną 7 cali, w wersji pośredniej jeden ma 7, a drugi 10,25 cali, natomiast topowa wersja to dwa 10,25-calowe ekrany.

REKLAMA

Mercedes Klasy A Sedan 2018 Materiały prasowe
Mercedes Klasy A Sedan 2018, fot. Mercedes

W nowej Klasie A Mercedes proponuje bardzo zaawansowaną technologię interfejsu MBUX (Mercedes Benz User Experience), wykorzystującego sztuczną inteligencję. Wypowiadając komendę "Hej Mercedes", można uruchomić większość systemów lub zmienić ich ustawienia. Co istotne, nie muszą to być nudne, sztywne komunikaty. Jeśli chcesz przyciszyć radio, możesz powiedzieć na przykład "jest za głośno", a kiedy chcesz podkręcić grzanie, powiedz "jest mi zimno".

Wspomnieliśmy, że Klasie A blisko będzie do Klasy S, jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa chociażby. W standardzie znajdzie się jest rozszerzony system awaryjnego hamowania Active Brake Assist, dostosowujący działanie do warunków.

REKLAMA

Mercedes Klasy A Sedan 2018 Materiały prasowe
Mercedes Klasy A Sedan 2018, fot. Mercedes

Inny układ zadziała po włączeniu wycieraczek w trybie ciągłym, oznaczającym deszcz. Wtedy układ hamulcowy co jakiś czas "przetrze" tarcze z wodnego filmu, zwiększając tym samym tarcie w razie potrzeby nagłego zatrzymania.

W pierwszych miesiącach po premierze wybór będzie pomiędzy dwoma silnikami. Model A200 otrzyma 1,4-litrowy silnik o mocy 163 KM i 250 Nm momentu obrotowego. Z kolei diesel A 180d to silnik opracowany wspólnie z Renault - 116-konny o pojemności 1,5 litra i momencie 260 Nm.

REKLAMA

Mercedes Klasy A Sedan 2018 Materiały prasowe
Mercedes Klasy A Sedan 2018, fot. Mercedes

Napęd w Mercedesie Klasy A przekazywany będzie na przednią oś lub na cztery koła w wariancie 4MATIC. Co ciekawe, najsłabsze wersje otrzymają z tyłu belkę skrętną, podczas gdy wielowahaczowe zawieszenie trafi do wszystkich mocniejszych odmian.

Produkcja modelu ruszy w 2019 roku. Teraz natomiast poznaliśmy ceny Klasy A Sedan. Prezentują się one następująco:

  • model A 180d z silnikiem o mocy 116 KM – cena od 129 100 złotych
  • model A 200 z silnikiem o mocy 163 KM – cena od 126 200 złotych
  • model A 250 z silnikiem o mocy 224 KM – cena od 145 400 złotych
  • model A 250 4MATIC z silnikiem o mocy 224 KM – cena od od 154 900 złotych

Zapraszamy do serwisu specjalnego Paris Motor Show 2018.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA