Mercedes Klasy X – Pierwszy pick-up

Jeszcze w tym roku Mercedes zadebiutuje na rynku pick-upów. Oficjalnie nowy model zostanie zaprezentowany na salonie samochodowym we Frankfurcie.

Mercedes Klasa X
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Salonowa premiera nowego pick-upa z gwiazdą przewidziana jest we wrześniu. Jednak jeszcze w tym miesiącu jako jedni z niewielu dziennikarzy będziemy mieli okazję zobaczyć go podczas przedpremierowego pokazu w RPA.

REKLAMA

Technicznie pick-up Mercedesa, handlowa nazwa Klasa X, bazuje na Nissanie Navara. Jest więc kolejnym owocem współpracy firmy ze Stuttgartu z koncernem Renault/Nissan w dziedzinie samochodów użytkowych. Wcześnie Mercedes skorzystał z francuskich doświadczeń wprowadzając do sprzedaży model Citan, który jest klonem Renault Kangoo

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes Klasa X

Klasa X do pracy i rozrywki


Choć pokrewieństwo z Navarą jest bardzo duże, to pick-up Mercedesa nie będzie się różnił jedynie logo na masce. Klasa X otrzyma całkowicie nowe podwozie. Rama nośna oczywiście pozostanie, ale tylne zawieszenie będzie nową konstrukcją. W pick-upie Mercedesa przy tylnej osi znajdziemy bowiem sprężyny śrubowe. Z własnych półek koncernu będą pochodziły także układy napędowe. Najmocniejszym silnikiem będzie jest trzylitrowy turbodiesel o mocy około 200 koni mechanicznych, który jest sprzężony z napędem na wszystkie koła i blokadą centralnego mechanizmu różnicowego oraz dyferencjału tylnej osi.

REKLAMA

Mercedes Klasa X

Jednak podstawowym silnikiem pozostaje znany z Nissana Navara czterocylindrowy turbodiesel 2.3 o mocy 160 lub 190 koni mechanicznych. Nie spodziewajmy się mocnych silników z palety AMG. Jednak ze źródeł dobrze poinformowanych wiemy, że Klasa X będzie oferowana z pakietem stylizacyjnym AMG.

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes Klasa X

Możemy spodziewać się, że wóz zostanie wyposażony w liczne systemy bezpieczeństwa i wspomagające kierowcę, a także akcesoria, które ułatwią rekreacyjne wykorzystanie pick-upa. Ale Mercedes Klasy X będzie również w stanie pracować. Ładowność pick-upa wyniesie około 1100 kg i będzie mógł holować hamowane przyczepy o dopuszczalnej masie 3,5 tony.

REKLAMA

Mercedes Klasa X

Kabina nie zmieni się znacząco w porównaniu z kabiną Nissana. Na wnętrzu można spodziewać się kokpitu zbliżonego do znanego z Klasy V. Ma on jasno i wyraźnie sygnalizować kierowcy i pasażerom, że siedzą w prawdziwym Mercedesie. Na szczycie deski rozdzielczej ma się znaleźć stojący ekran jaki znamy z innych modeli tej marki. Co nietypowe dla Mercedesów, dźwignia hamulca ręcznego pozostanie na tunelu środkowym.

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes Klasa X

Ceny

Nissan Navara w podstawowej wersji Visia z podwójną kabiną i napędem na cztery koła oraz turbodieslem o mocy 160 koni mechanicznych kosztuje 128 630 złotych. Szacujemy, że Mercedes Klasy X będzie o około 20 tysięcy złotych droższy.

REKLAMA