Mercedes-Maybach Concept EQS – superluksusowy SUV

Elektryczny SUV od Maybacha nadchodzi. Na targach IAA w Monachium światło dzienne ujrzał model Mercedes-Maybach Concept EQS, który jest bliski wersji produkcyjnej.

Mercedes-Maybach Concept EQS fot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Concept EQS

Model Concept EQS, zaprezentowany w Monachium przez Mercedes-Maybach, jest zapowiedzią pierwszego w pełni elektrycznego modelu seryjnego tej luksusowej marki. Koncepcyjny SUV oparty został konstrukcyjnie na modułowej architekturze dla pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz klasy luksusowej i wyższej. Wcześniej, bo w 2022 roku, na rynku pojawi się model EQS SUV produkowany przez Mercedes-Benz, a odmiana sygnowana logo Maybacha w sprzedaży pojawi się niewiele później.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi new

Mercedes-Maybach Concept EQS – wszystko w jednym

Mercedes-Maybach EQS będzie prawdziwie wytwornym samochodem, łączącym w jedno trzy cechy, które wyznaczają dziś standardy w motoryzacji. Mówimy o wciąż niezwykle popularnym nadwoziu typu SUV, do tego dochodzi napęd elektryczny, a wisienka na torcie jest najwyższy poziom luksusu i wykonania.

Tradycyjnie dla Maybacha, w zgrabnie stylizowanym SUV-ie mamy dwubarwne lakierowanie nadwozia, a we wnętrzu, dzięki fotelom Executive i pakietowi Chauffeur, strefa siedzeń tylnych staje się komfortowym miejscem do pracy lub odpoczynku dla VIP-ów. Do tego dochodzą ekskluzywne detale, takie jak nowe panele drzwiowe, których podłokietniki zaprojektowano w formie luksusowych sideboardów. Elementy ozdobne pokryte białym lakierem fortepianowym i materiały w „błękicie oceanu” tworzą we wnętrzu auta atmosferę niczym na eleganckim jachcie.

Mercedes-Maybach Concept EQSfot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Concept EQS

Elegancka stylistyka przodu, z gładką, zaokrągloną taflą zastępującą tradycyjny grill, prezentuje się okazale. Efektu całości dopełniają tu pionowe chromowane listwy o trójwymiarowej głębi. Przód, nazwany po prostu Black Panel, płynnie łączy się z zachodzącą na boki pokrywą przednią i reflektorami. Lampy zespolone LED emitują światło w postaci oddzielnych rombowych brył, połączonych drobną siatką z emblematami Maybach.

Mercedes-Maybach Concept EQSfot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Concept EQS

Kolejną cechą rozpoznawczą jest wspomniane, charakterystyczne dla marki, dwubarwne lakierowanie w czerni obsydianu i czerwieni cyrkonu z linią podziału w postaci delikatnego chromowanego paska. Ekskluzywny charakter elektrycznego SUV-a podkreślają niezwykle efektowne, duże 24-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich, o charakterystycznym dla Maybacha zagłębionym kształcie z pięcioma krótkimi ramionami i płaską częścią środkową oraz napisem „Maybach”.

Ekskluzywną opcją wyposażenia są automatyczne drzwi komfortowe z przodu i z tyłu. Gdy użytkownik zbliża się do pojazdu, najpierw wysuwają się klamki drzwi. Przy bliższym podejściu automatycznie otwierają się drzwi kierowcy. MBUX umożliwia też kierowcy zdalne otwieranie tylnych drzwi.

REKLAMA

Mercedes-Maybach Concept EQS – wnętrze

Mercedes-Maybach Concept EQSfot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Concept EQS

Kabina modelu Mercedes-Maybach Concept EQS ma prawdziwie salonowy charakter. Fotele przednie przypominają fotele Klasy S Mercedes-Maybach. Wyposażenie tyłu First Class z dwoma dużymi pojedynczymi miejscami siedzącymi – również zainspirowane Klasą S – oraz system multimedialny high-end z tyłu gwarantują najwyższy komfort podróżowania. A ponieważ koncepcja SUV-a pozwala na zwiększenie wysokości siedzeń, umożliwiło to dodatkowe powiększenie podparcia łydek. Dzięki niemu stopy pasażera unoszą się nad wykładziną podłogową imitującą futro.

Mercedes-Maybach Concept EQSfot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Concept EQS

Model produkcyjny zmieni się nieco w stosunku do konceptu, o czym świadczy choćby wykorzystanie nietypowego kształtu kierownicy, niemniej o poziom komfortu i technologii (w tym kokpitu z ekranami w stylu MBUX Hyperscreen, zaprezentowanego w nowej Klasie S) nie należy się martwić. Tego na pewno nie zabraknie również w modelu, który trafi do salonów.

Mercedes-Maybach Concept EQS – napęd

Wreszcie napęd. Concept Mercedes-Maybach EQS oparty jest technicznie na modułowej architekturze dla samochodów elektrycznych klasy luksusowej i wyższej Mercedes-Benz. Będzie ona stanowić podstawę konstrukcyjną kolejnego w pełni elektrycznego modelu – Mercedesa EQS SUV, którego produkcja seryjna rozpocznie się w 2022 r., jeszcze przed Maybachem. Szczegółów na tym etapie nie podano, natomiast zasięgi przewidywane dla architektury SUV-ów Mercedes-EQS wynoszą, według kryteriów cyklu WLTP, ok. 600 kilometrów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA