Mercedes-Maybach Edition 100 – limitowany luksus

Mercedes-Maybach prezentuje edycję specjalną modeli Klasy S i GLS, nazwaną Edition 100. Powstanie po 100 egzemplarzy każdego z modeli.

Mercedes-Maybach Klasy S Edition 100 fot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Klasy S Edition 100

Maybach – początki legendy

Zanim przejdziemy do tych wyjątkowych modeli z edycji specjalnej, warto przypomnieć, od czego zaczęła się historia marki. Otóż we wrześniu 1921 r. na berlińskiej wystawie samochodowej spółka Maybach Motorenbau GmbH zaprezentowała swój pierwszy produkowany seryjnie samochód – model W 3. W opinii wielu było to „ruchome dzieło sztuki”. Pojazd ten był jednocześnie pierwszym produkowanym seryjnie niemieckim samochodem, wyposażonym w układ hamulcowy działający na cztery koła, przekładnię planetarną i wnętrze wykończone najlepszymi materiałami.

REKLAMA

W latach 20. i 30. marka Maybach stała się wyrazem charakteru i pozycji społecznej oraz uosobieniem technicznego i rzemieślniczego wyrafinowania. Tymi luksusowymi pojazdami podróżowali królowie, przemysłowcy i artyści. Każdy model Maybacha miał wyjątkowe wyposażenie, łączące precyzję wykonania z wytwornym blaskiem. W roku 1928 pewien indyjski maharadża polecił nawet ozdobić swą limuzynę złotem i rubinami.

Po śmierci Karla Maybacha w 1960 r. spółkę Maybach Motorenbau GmbH przejęła Daimler-Benz AG. W roku 2002 Maybach odrodził się jako niezależna marka. Od 2013 roku klienci na całym świecie kupowali pojazdy takie jak Maybach 57, Maybach 62 i Maybach 62 Landaulet. Od 2014 r. Mercedes-Maybach jest zaś marką Mercedes-Benz. Oprócz seryjnych modeli Mercedes-Maybach Klasy S i GLS, marka wprowadziła na rynek również model S 600 Pullman oraz limitowane modele specjalne, takie jak S 650 Kabriolet czy G 650 Landaulet, a na niedawnych targach IAA Mobility w Monachium zaprezentowany został pierwszy elektryczny model marki, na razie w wersji koncepcyjnej.

Mercedes-Maybach Concept EQSfot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Concept EQS

REKLAMA

REKLAMA

Mercedes-Maybach Edition 100 dla Klasy S i GLS

Mercedes-Maybach Klasy S Edition 100fot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Klasy S Edition 100

Obchodząc swój setny jubileusz, marka prezentuje dwa modele, limitowane do liczby 100 egzemplarzy każdy. I tak, SUV GLS, napędzany silnikiem V8 o mocy 557 KM, łączy masywną sylwetkę z luksusem limuzyny. Oferuje wyjątkowo przestronne wnętrze z 1,10-metrową przestrzenią na nogi oraz komfortowe pneumatyczne zawieszenie. Jego wnętrze jest wygłuszone i wykończone najlepszą skórą, a elektrycznie wysuwane listwy przyprogowe zapewniają komfort wsiadania i wysiadania.

Luksusowa limuzyna Klasy S napędzana jest z kolei silnikiem V12 o mocy 612 KM i doskonale nadaje się do podróżowania z szoferem, choć ogrom przyjemności właściciel czerpać będzie też z prowadzenia tego krążownika. Wśród największych atrakcji jej wyposażenia trzeba wymienić wygłuszony tył z wyposażeniem First Class, obejmującym system nagłaśniający Burmester 4D Surround, funkcje ogrzewania i masażu w fotelach oraz zaawansowane technologicznie ekrany funkcji informacyjno-rozrywkowych. Model ten ma rozstaw osi o 18 centymetrów dłuższy od rozstawu długiej Klasy S i po raz pierwszy wyposażony jest w napęd na wszystkie koła.

Wersja Edition 100 to uszlachetniona edycja wymienionych wyżej modeli. Zarówno Klasa S, jak i GLS są ręcznie lakierowane w tych samych dwóch barwach – kolorze srebrnym high-tech i błękicie żeglarskim – oraz otrzymały specjalnie zaprojektowane skórzane wykończenie wnętrza w kolorach biel kryształowa designo/srebrnoszary pearl.

Mercedes-Maybach GLS Edition 100fot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach GLS Edition 100

REKLAMA

Logo marki wraz z inskrypcją „Edition 100” widnieje na słupkach C (Klasa S) lub D (GLS), a także różnych schowkach i iluminowanych panelach we wnętrzu. Napis „Edition 100” zdobi też osłony piast kół. Kute obręcze kół GLS i obręcze kół Klasy S połyskują w nowym szarym wykończeniu.

Wyjątkowy charakter modeli specjalnych podkreśla dodatkowo pokrowiec na samochód z logo marki, jak również elegancka walizeczka w rozmiarze aktówki, wykonana ręcznie z miękkiej, krystalicznie białej lub czarnej skóry.

Mercedes-Maybach Klasy S Edition 100fot. materiały prasowe
Mercedes-Maybach Klasy S Edition 100

W związku z edycją jubileuszową również wieloletni partnerzy marki Mercedes-Maybach projektują ściśle limitowane serie specjalne swoich wyrobów. Przykładowo partner licencyjny marki Maybach, Icons of Luxury, oferuje wysadzane diamentami wieczne pióro z kolekcji Maybach the Peak, natomiast manufakturowy wytwórca wyrobów ze srebra i jachtów, Robbe & Berking – kieliszek do szampana ze specjalnie zaprojektowanym grawerunkiem.

Modele Edition 100 będą dostępne u dealerów od początku 2022 r. - najpierw na wybranych, najważniejszych rynkach, a później, w ciągu roku, na kolejnych. Oba modele, w limitowanych liczbach, znajdą się w ofercie także na rynku polskim. Cen jeszcze nie znamy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA