Mercedes W123 świętuje 40. urodziny

Popyt na Mercedes W123 był tak duży, że krótko po premierze w styczniu 1976 roku wyprzedano wszystkie egzemplarze na ten rok. Zobacz, jak wyglądała historia legendarnej "beczki".

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

W styczniu 1976 roku zaprezentowaną nową limuzynę klasy średniej Mercedesa - W123. Linia pojazdu mocno przypominała poprzednika, choć reflektory były inne, zwiększono nadwozie i dodano nowe silniki oraz elementy wyposażenia.

Na początku 1976 roku zainteresowanie "beczką" było ogromne. Krótko po premierze wyprzedano wszystkie egzemplarze, planowane na ten rok. Co ciekawe, jeśli właściciele używanych W123 krótko po zakupie zdecydowali się na jego sprzedaż, mogli uzyskać cenę równą lub nawet wyższą od nowego egzemplarza. To były czasy!

Na początku auto weszło do sprzedaży jako sedan, rok później w Genewie zaprezentowano wersję coupe, a we wrześniu we Frankfurcie pojawiło się kombi. Niszową odmianą była 7- 8-osobowa odmiana Long.

Klienci do wyboru mieli aż 14 jednostek silnikowych! Pancerne już diesle przeszły do historii, ale motory 230E też należały do bardzo trwałych. Topowym silnikiem była wersja 280E o pojemności 2746 cm³ i mocy 177 lub 185 KM. Mercedes także eksperymentował z nowymi źródłami napędu. Oferowano także zasilanie gazem LPG, biodieslem a nawet zbudowano prototyp W123 napędzany ogniwami wodorowymi, takimi jak w Toyocie Mirai. I to w 1983 roku!

Auto jak na tamte czasy był bardzo luksusową limuzyną. Świadczyła o tym chociażby lista wyposażenia dodatkowego:

  • automatyczna skrzynia z tempomatem
  • samopoziomujące się zawieszenie
  • ogrzewanie postojowe
  • półautomatyczna klimatyzacja
  • ABS
  • poduszki powietrzne

Mercedes W123 słynie przede wszystkim z pancernej niezawodności. Według statystyk ADAC z 1982 roku, przeciętny przebieg wersji 200D w czasie pierwszej awarii (tzn. unieruchomienia samochodu z przyczyn technicznych) wynosił 852.777 kilometrów. Ultrapopularność tego modelu sprawiła, że był to jeden z najlepiej sprzedających się Mercedesów w historii. Łącznie wyprodukowano prawie 2,7 mln egzemplarzy.

REKLAMA