Mercedes i 50-lecie AMG w Poznaniu

W tym roku Mercedes AMG obchodzi okrągłą rocznicę powstania. Z tej okazji stoisko niemieckiej marki na Motor Show 2017 zapowiada się niezwykle ciekawie.

Mercedes-AMG GT R - wrażenia z jazdy
Mercedes-AMG GT R - wrażenia z jazdy

W Poznaniu zostaną zaprezentowane najnowsze modele takie jak: AMG GT Roadster, najmocniejsza wersja AMG GT – R oraz Klasa E 63 S 4MATIC+ o mocy 612 KM z innowacyjnym napędem, który zapewnia zmienny rozdział momentu obrotowego między osiami. Pojawi się także zabytkowy Mercedes 300 SEL AMG. Ten model jest jednym z pierwszych i najbardziej rozpoznawalnych klasyków marki. Jest on swego rodzaju symbolem początków powstawania producenta z Affalterbach.

REKLAMA

Szkoda, że nie zobaczymy pokazanego w Genewie koncepcyjnego, czterodrzwiowego Mercedesa-AMG GT, który miałby się stać rywalem Porsche Panamery. Ujawniono już, że pod jego maską będzie silnik 4.0 l V8 biturbo o mocy 600 koni mechanicznych. Najprawdopodobniej jako finalny projekt dołączyłby do rodziny AMG w najbliższych latach jako GT4.

Firma AMG powstała w 1967 roku. Jej założycielami byli Hans Werner Aufrecht i Erhard Melcher. Na nazwę składają się właśnie pierwsze litery od ich nazwisk oraz nazwy miejscowości, w której urodził się pierwszy z wymienionych. AMG przez lata zajmowało się przerabianiem niektórych modeli Mercedesa głównie na potrzeby sportu, a później sporadycznie na specjalne zamówienia szczególnie wymagających klientów.

Stała współpraca ze Srebrnymi Strzałami rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. Zaczęło się od dostarczania elementów stylizacyjnych. W połowie lat 90-tych zaczęły się pojawiać gruntownie zmodyfikowane modele samochodów producenta ze Stuttgartu, które otrzymywały specjalne oznaczenia. W 2005 roku nastąpiło jej oficjalne wcielenie do grupy Daimler AG. 

REKLAMA