Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Mercedes przegrywa pozew z właścicielem patentu

Przez prawie dekadę Mercedes toczył bój w sądach z właścicielem praw patentowych do systemu Airscarf, który był wykorzystywany przez producenta ze Stuttgartu w kabrioletach. Wyrok jest niekorzystny dla Mercedesa.

Mercedes Airscarf

Mercedes kilkanaście lat temu wprowadził do swojej oferty układ Airscarf, dostępny w kabrioletach system ogrzewania szyi kierowcy i pasażera. Jednak prawa patentowe do takiego rozwiązania technicznego rościł Ludwig Schatzinger, który wszedł z koncernem Daimler (właściciel Mercedesa) na drogę sądową. Cała procedura sądowa trwała blisko 10 lat i kilka dni temu zakończyła się pozytywnie, ale nie dla Mercedesa.

Sąd orzekł, że koncern Daimler stosując w swoich modelach system Airscarf naruszył prawa patentowe należące do Ludwiga Schatzingera. Decyzja oznacza, że Mercedes nie może sprzedawać na rynku niemieckim samochodów z układem Airscarf. Mało tego, koncern został zobowiązany do zgłoszenia liczby samochodów, które nabyli klienci z systemem ogrzewania szyi i wypłacenia Schatzingerowi odszkodowania. Niemiecki magazyn Automobilewoche twierdzi, że w Niemczech 2/3 sprzedanych kabrioletów Mercedesa posiada układ Airscarf. Jeśli to się potwierdzi, to producent ze Stuttgartu będzie musiał zapłacić sowite odszkodowanie.

Koncern Daimler jest w kropce, zwłaszcza, że sądy niższych instancji przyznawały rację po stronie producenta ze Stuttgartu. Spraw jest przesądzona? Nie do końca, ponieważ prawa patentowe na układ ogrzewania karku wygasają w grudniu tego roku. To sprawia, że Mercedes znów będzie mógł wprowadzić Airscarf do swojej oferty. Natomiast przypuszczamy, że pan Ludwig Schatzinger w tym roku trafi na listę niemieckich milionerów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 757 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij