Mercedes zbuduje drugą fabrykę w Polsce

W Jaworze na Dolnym Śląsku Mercedes zbuduje drugą fabrykę w Polsce. Będzie to zakład produkujący baterie do pojazdów elektrycznych.

Fabryki baterii elektrycznych Mercedesa Materiały prasowe
Fabryki baterii elektrycznych Mercedesa
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 83 148 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-4
SPRAWDŹ OFERTY

W dolnośląskim Jaworze, leżącym kilkadziesiąt kilometrów od niemieckiej granicy, powstaje obecnie pierwsza fabryka Mercedesa. Zatrudnienie znaleźć ma w niej tysiąc osób, a taśmy montażowe ruszą jeszcze w tym roku.

REKLAMA

W tych zakładach pracownicy montować będą czterocylindrowe silniki benzynowe przeznaczone zarówno do modeli hybrydowych, jak i tradycyjnych. Ale na tym Mercedes nie poprzestaje, bowiem właśnie ogłoszono to, o czym mówiło się od jakiegoś czasu. Chodzi o drugi zakład, jaki powstanie w Jaworze.

W ramach rozwoju oferty o modele elektryczne i hybrydowe, Mercedes zbuduje w Jaworze na Dolnym Śląsku także fabrykę baterii elektrycznych. Będzie to jedna z dziewięciu na świecie takich fabryk, zlokalizowanych łącznie na trzech kontynentach.

Zobacz także: 30-dniowe polisy OC pod lupą UFG

REKLAMA

REKLAMA

- Do 2022 r. przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa, proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej dziesięć samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności. Fabryka baterii w Jaworze jest drugą już inwestycją Mercedesa w tej lokalizacji - mówi Markus Schäfer, Członek Zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars.

Produkcja silników w Jaworze rozpocznie się w 2019 r. i będzie zaopatrywać zakłady Mercedes-Benz Cars w Europie i na całym świecie. Dzięki budowie nowej fabryki baterii w Jaworze powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy.

Montaż baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.

Mercedes jest jedną z pierwszych dużych firm przemysłowych, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Zarówno fabryka silników, jak i nowa fabryka baterii będą zaopatrywane w energię odnawialną, neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym Jawor będzie jedną z pierwszych bezemisyjnych fabryk Mercedesa na świecie.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA